Dzielimy z prezydentem Bronisławem Komorowskim strategiczną wizję potrzeby wzmocnienia Unii Europejskiej - zadeklarował po spotkaniu z polskim prezydentem szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Podziękował też Komorowskiemu za to, że właśnie Brukselę wybrał za cel swojej pierwszej wizyty zagranicznej.

Spotkanie z Komorowskim Barroso nazwał "bardzo owocnym". Dotyczyło ono - jak mówił - aktualnej agendy Unii i przyszłej współpracy, ale także podtrzymania silnej polityki spójności. W tej chwili dokonujemy rewizji budżetu, liczę na wsparcie Polski w kwestii tej bardzo istotnej koncepcji solidarności europejskiej. Bez solidarności prawdziwa Unia nie może funkcjonować. Bardzo istotna jest więc ta rola Polski - mówił.

Barroso podkreślał też rolę Polski w pogłębianiu integracji europejskiej.

Ze swojej strony Komorowski zapewnił, że Polska będzie starała się występować w roli rzecznika postępu integracji europejskiej.

Podkreślił też, że Polska była i jest zainteresowana umocnieniem mechanizmów solidarności europejskiej. Zaznaczył, że nasz kraj jest otwarty zarówno na uczestniczenie "w takich aktach czy decyzjach, które są wyrazem tej solidarności", jak i oczekuje, że zostanie utrzymany fundusz spójności. Polska liczy na to, że okazując solidarność, także będzie mogła być beneficjentem zasady solidarności - zaznaczył Komorowski.

Komorowski: Partnerstwo Wschodnie niesłychanie ważne

Bronisław Komorowski podkreślił również, że Polska chce mieć "jak najmocniejszy oręż w relacjach Unii Europejskiej z krajami pozaunijnymi", a program Partnerstwa Wschodniego jest dla naszego kraju niesłychanie ważny.

Wydaje się, że jest to moment historyczny, w którym Polska będzie mogła występować skutecznie jako rzecznik pogłębienia integracji europejskiej, wzmocnienia współpracy, zarówno w ramach UE jak i poza nią - mówił polski prezydent.