Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich (ACLU) podejrzewa, że CIA i FBI współpracowały w aresztowaniu i torturowaniu obywatela USA libańskiego pochodzenia przez władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Mężczyzna został tam uwięziony za terroryzm.

44-letni Naji Hamdan został zatrzymany w ZEA w 2008 roku pod zarzutem terroryzmu i skazany na półtora roku więzienia przez sąd w Abu Zabi. W poczet kary zaliczono mu wielomiesięczny areszt tymczasowy, więc wyszedł wkrótce po wyroku.

Hamdan twierdzi, że przyznał się do winy po torturach i nie ma nic wspólnego z terroryzmem. Utrzymuje też, że rząd USA zaaranżował jego aresztowanie i przesłuchanie. Po zwolnieniu z więzienia został deportowany do Libanu, gdzie obecnie mieszka. ACLU skierowała pozew do sądu przeciwko CIA i FBI domagając się wydania dokumentów na temat aresztowania Hamdana w ZEA.

Mieszkając w Los Angeles prowadził on m.in. ośrodek islamski i pod koniec lat 90. był wzywany na przesłuchania do FBI. Nigdy jednak nie postawiono mu w USA żadnych kryminalnych zarzutów.