Amerykańskie władze wystąpią na drogę sądową przeciwko Lance'owi Armstrongowi. Jak poinformowały telewizja NBC News i dziennik "Wall Street Journal", przyłączą się do pozwu złożonego przez innego byłego kolarza Floyda Landisa. Administracja może domagać się od 41-latka odszkodowania sięgającego nawet 90 milionów dolarów.

W pozwie, który został przesłany do sądu już wiosną 2010 roku, Landis oskarżył Armstronga o oszustwo polegające na ukryciu przed rządem Stanów Zjednoczonych systemu dopingu w grupie kolarskiej US Postal Service oraz o przywłaszczenie poprzez tę ekipę publicznych pieniędzy. US Postal Service jest agencją rządową świadczącą usługi pocztowe wszystkim obywatelom USA. Grupa kolarska pod tą nazwą istniała w latach 1996-2004, a jej zawodnikami byli Armstrong i Landis.

Informacje mediów potwierdził pośrednio jeden z adwokatów Armstronga Robert Luskin. W wydanym oświadczeniu wyjaśnił, że trwające od kilku tygodni rozmowy między obrońcami byłego kolarza a przedstawicielami administracji w sprawie polubownego rozwiązania problemu zakończyły się fiaskiem.

Chodzi o sumę 30 milionów dolarów, którą w ciągu lat agencja pocztowa przekazała grupie kolarskiej. Jeżeli sąd uzna 41-letniego Teksańczyka winnym korzystania z państwowych pieniędzy na cele dopingowe, administracja może domagać się odszkodowania sięgającego nawet 90 milionów dolarów, a Landis liczyć na 25 procent tej kwoty, jako że odegrał kluczową rolę w zdemaskowaniu Armstronga.

Przyznał się do stosowania dopingu

Po latach konsekwentnego zaprzeczania, jakoby stosował niedozwolone środki dopingujące, Armstrong w połowie stycznia przyznał się do używania dopingu podczas swej kariery w "wywiadzie prawdy", jakiego udzielił słynnej dziennikarce telewizyjnej Oprze Winfrey.

W październiku ubiegłego roku został oficjalnie pozbawiony siedmiu zwycięstw w wyścigu Tour de France (1999-2005) i dożywotnio zdyskwalifikowany przez Międzynarodową Unię Kolarską w wyniku raportu Amerykańskiej Agencji Antydopingowej, ujawniającego jego udział w "największym zorganizowanym procederze dopingowym w historii sportu".

Pozwy zrujnują Armstronga?

Wspólny pozew Landisa i administracji USA nie jest jedynym złożonym przeciwko Armstrongowi. Towarzystwo ubezpieczeniowe SCA Promotions, jeden z jego byłych sponsorów, chce odzyskać 12 milionów dolarów, a 1,2 mln dolarów domaga się brytyjski dziennik "Sunday Times", który niegdyś przegrał z nim sprawę sądową i został zmuszony do wypłacenia milionowego odszkodowania za pomówienie go o stosowanie dopingu.

Pozwy sądowe mogą zrujnować Armstronga, którego majątek szacuje się na 100 milionów dolarów.