Związki zawodowe nie zgadzają się na podniesienie wieku emerytalnego - oświadczył szef OPZZ Jan Guz. W swoim exposé Donald Tusk zapowiedział stopniowe wydłużanie lat pracy i zrównanie wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet do 67 lat. Zdaniem związkowców przejście na emeryturę powinno być zależne od stażu pracy.

Związkowcy proponują, by kobiety mogły przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni - 40 lat. Powinniśmy dążyć do tego, by wdrożyć w Polsce maksymalnie elastyczny wiek przechodzenia na emeryturę - mówił Guz.

Argumentował, że propozycje premiera naśladujące trendy zachodzące w Europie Zachodniej są niedostosowane do polskich realiów. Jak zaznaczył, średnia wieku życia mężczyzn w Polsce to 72 lata. Oznacza to, że polscy emeryci korzystają z emerytury przez 5 lat, na Zachodzie Europy zaś statystycznie - 15 lat.

OPZZ nie wyklucza protestów i strajków

Uważamy, że wydłużenie wieku emerytalnego dzisiaj jest niecelowe. Decyzją Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, użyjemy wszelkich środków i metod, by przekonać rząd do naszych propozycji. W przypadku, gdy nasze propozycje nie będą uwzględniane, będziemy negocjować z użyciem bardziej drastycznych środków, nie wykluczając protestów ulicznych, a także strajków - powiedział szef OPZZ.

Dodał, że związki otrzymują setki listów z poparciem, że ich propozycja jest rozsądna, ekonomicznie uzasadniona i akceptowana przez społeczeństwo, a także sprawdzona w wielu krajach europejskich, gdzie jest elastyczny wiek przechodzenia na emeryturę.

"Podniesienie składki rentowej niebezpieczne dla rynku"

Odnosząc się do zapowiedzi podniesienia stawki na ubezpieczenie rentowe, wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Tarnowska podkreśliła, że związki sprzeciwiały się jej obniżeniu, udowadniając, że spowoduje to ogromy deficyt w systemie emerytalno-rentowym. Zaznaczyła, że obawy związków się sprawdziły, ale obecnie podniesienie tej składki jest "niebezpieczne dla rynku pracy i pracowników".

Jej zdaniem, wyższa składka na ubezpieczenie rentowe, która wiąże się ze wzrostem kosztów pracy, będzie argumentem dla wielu pracodawców, by nie podnosić wynagrodzeń. Dodała, że z analiz OPZZ wynika, że firmy nie mają trudnej sytuacji finansowej, pieniądze lokowane są w bankach, a nie są przeznaczane na inwestycje i tworzenie miejsc pracy. Uważamy, że podniesienie składki jest koniecznością, ale cała odpowiedzialność za tę zawieruchę spowodowaną tym podniesieniem spadnie na parlament - mówiła Tarnowska. To nie waloryzacja to dodatek drożyźniany.

OPZZ nie podoba się także propozycja premiera dotycząca kwotowej waloryzacji emerytur. Zdaniem Tarnawskiej jest to niekonstytucyjne. Nie jest to dla nas forma waloryzacji, ale 68 zł dodatku drożyźnianego - powiedziała wiceszefowa związków.

Jan Guz podkreślił z kolei, że obecnie nie ma dialogu społecznego, a Komisja Trójstronna nie funkcjonuje. Rząd nie chce rozmawiać ze związkami, a premier Tusk od miesiąca nie może znaleźć czasu na spotkanie z przedstawicielami związkowców w bardzo pilnych i ważnych sprawach - powiedział.