W nocy zmieniliśmy czas z zimowego na letni - czyli spaliśmy o godzinę krócej. Wskazówki zegarów przesunęliśmy z godz. 2:00 na 3:00. Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Wyjątkiem są Islandia i Białoruś. Czasu na letni nie zmienia też Rosja.

W nocy zmieniliśmy czas z zimowego na letni - czyli spaliśmy o godzinę krócej. Wskazówki zegarów przesunęliśmy z godz. 2:00 na 3:00. Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Wyjątkiem są Islandia i Białoruś. Czasu na letni nie zmienia też Rosja.
W nocy przestawiliśmy zegarki z 2:00 na 3:00 / Wojciech Pacewicz /PAP

W całej Unii Europejskiej czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października. W 2016 roku do czasu zimowego wrócimy więc 30 października. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października".

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r.

Przeprowadzana dwa razy w roku zmiana czasu ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii, choć opinie co do tych korzyści są podzielone.

Badania zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana w USA wykazały, że po wprowadzeniu czasu letniego rachunki mieszkańców za prąd wzrosły. Z kolei badania prowadzone w Kalifornii dowodzą, że w tym stanie zmiana czasu nie powoduje zmian w zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Japończycy wyliczyli, że stosowanie czasu letniego może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tys. ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliwa. Ponadto przyczynia się do spadku liczby ulicznych kradzieży o 10 proc.

UTRACONA GODZINA ZWIĘKSZA RYZYKO ZAWAŁU SERCA. MOŻE BYĆ TEŻ POWODEM WIĘKSZEJ LICZBY WYPADKÓW DROGOWYCH - CZYTAJ WIĘCEJ<<<<

Wprowadzenie czasu letniego, tj. przesuwanie wskazówek zegarów o godzinę do przodu w okresie wiosenno-letnim, jako pierwszy proponował podobno Benjamin Franklin w XVIII. Miało to pomóc lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego i przynieść oszczędności. Dlatego też czas letni określa się w języku angielskim, jako "czas oszczędzający światło dzienne".

Dziś rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Według danych dostępnych na portalu WorldTimeZone.com, obowiązuje ono niemal we wszystkich krajach europejskich. Wyjątkiem są Islandia i Białoruś. Czasu na letni nie zmienia też Rosja.

Zmiana czasu jest stosowana w prawie całych Stanach Zjednoczonych, niemal wszystkich rejonach Kanady i Meksyku oraz od niedawna na Kubie. Czas z zimowego na letni zmienia się też w regionach obejmujących największe miasta Australii. Rozróżnienia czasu nie wprowadziła z kolei większość krajów Ameryki Południowej z wyjątkiem m.in. niektórych rejonów Brazylii. Nie stosuje go też większość krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.

(mpw)