Zmienił je prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz. Usunięty został zapis mówiący, że w programie profilaktycznym nie mogą uczestniczyć kobiety odczuwające dolegliwości w okolicach piersi. O tym absurdalnym zapisie jako pierwsza informowała reporterka RMF FM.

W zarządzeniu prezesa Funduszu z października 2009 r. zapisano, że programem profilaktycznym w 2010 r. nie mogą być objęte kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Z programu wykluczono także kobiety, które, wypełniając ankietę przed badaniem, zgłoszą, że bolą je piersi. W nowej wersji zarządzenia nie znalazła się druga część tego zapisu.

Według wielu specjalistów ograniczał on dostęp do mammografii. Przeciwnego zdania było Ministerstwo Zdrowia i NFZ.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50. roku życia. Program profilkatyczny finansowany przez NFZ objął kobiety od 50. do 69. roku życia.

Specjaliści podkreślają, że nowotwór piersi wykryty we wczesnym stadium jest łatwo wyleczalny - w ponad 90 proc. przypadków.