Zamiast sprzątać po nawałnicy, najpierw muszą odstać dwie godziny w kolejce, żeby zgłosić szkodę. W tym czasie mieszkańcy nawiedzonych przez trąbę powietrzną okolic Potworowa na Mazowszu nie mogą zacząć wracać do normalnego życia. "Ludzi jest dużo, a do obsługi osiem stanowisk. Miało być szybko, ale wszystko bardzo wolno się wlecze" - narzekają.

Żywioł, który szalał w czwartek na Mazowszu, uszkodził 698 budynków. Spośród 318 budynków mieszkalnych, 46 uszkodzonych zostało w sposób bardzo poważny i wymagać będą odbudowy - poinformował rzecznik komendanta głównego Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

W woj. mazowieckim najbardziej poszkodowane są powiaty: przysuski, radomski i białobrzeski. Najwięcej zniszczeń jest w gminie Rusinów, następnie w gminie Klwów oraz w gminie Potworów - dodał Frątczak.

W Łódzkiem rozpoczyna się wypłata zasiłków dla poszkodowanych przez nawałnice

Gmina Białaczów jako pierwsza w Łódzkiem rozpocznie wypłatę zasiłków dla osób, które najbardziej ucierpiały podczas czwartkowych nawałnic. Na zasiłki celowe w tej gminie wojewoda łódzki przekazała 580 tys. zł.

Pieniądze pochodzą z puli miliona złotych przekazanej przez ministra MSWiA z rezerwy celowej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych dla województw łódzkiego. W gminie Białaczów podczas nawałnic ucierpiało ponad 200 rodzin. Tylko najbardziej poszkodowani mogą jednak liczyć na wypłatę zasiłku w maksymalnej wysokości 6 tys. zł. Pozostali otrzymają mniejsze zasiłki.

Oprócz gminy Białaczów największe straty podczas nawałnic poniosła gmina Żarnów. Tutaj mieszkańcy na wypłatę zasiłków będą jednak musieli poczekać do poniedziałku. Wstępnie straty oszacowano na ok. 500 tys. zł. Poszkodowanych jest ponad 100 gospodarstw. Największe zniszczenia są w miejscowości Topolice, zamieszkanej głównie przez starsze. Uszkodzeniu uległo tam ok. 40 domów mieszkalnych i blisko 100 budynków gospodarczych.

Resort edukacji planuje natomiast uruchomić środki finansowe dla poszkodowanych rodzin, w których są dzieci z wieku przedszkolnym i szkolnym. Prawdopodobnie zostaną one przeznaczone na organizację letniego wypoczynku dla najmłodszych, a także wyprawki szkolne.