"Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne i odradzamy aktywności powyżej górnej granicy lasu" - brzmi komunikat Tatrzańskiego Parku Narodowego wydany dziś. Bez zmian pozostaje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Jak informuje TPN, szlaki przysypane są grubą warstwą świeżego śniegu i w większości są nieprzetarte. W wielu miejscach wiatr utworzył głębokie zaspy śniegu.

Wymagane bardzo duże doświadczenie w turystyce górskiej

"Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim" - przypomina Tatrzański Park Narodowy.

Jak dodano, na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk również zalega świeża warstwa białego puchu, która przykryła starszy, twardy śnieg. Miejscami występują oblodzenia.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Informację o stopniu zagrożenia lawinowego w Tatrach wydaje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Obecnie obowiązuje trzeci stopień w pięciostopniowej skali. "Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo" - informuje TOPR.

Cytat

Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie
- czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.


Opracowanie: