​Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Resort odpowiada: "Zarządzenie dotyczące połączenia muzeów jest zgodne z przepisami". Nowa instytucja miała rozpocząć działalność 1 grudnia.

​Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Resort odpowiada: "Zarządzenie dotyczące połączenia muzeów jest zgodne z przepisami". Nowa instytucja miała rozpocząć działalność 1 grudnia.
Brytyjski czołg M4 Sherman "Firefly" w jednej z sal wystawy stałej /Adam Warżawa (PAP) /PAP

Postanowienie to jest nieprawomocne, dotyczy skargi dyrekcji muzeum na decyzję MKiDN.

Postanowienie WSA zostało wydane "w zakresie zapobieżenia znacznej szkodzie lub trudnym do odwrócenia skutkom". W ocenie sądu mogłoby do nich dojść, gdyby MKiDN zdecydował się wykonać rozporządzenie o połączeniu gdańskich placówek. Termin połączenia muzeów minister kultury wyznaczył na 1 lutego 2017 r.

"Sąd postanowieniem z 16 listopada 2016 r. wstrzymał wykonanie zaskarżonego zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie połączenia państwowych instytucji kultury Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz utworzenia państwowej instytucji kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku do czasu prawomocnego rozpoznania sprawy. Postanowienie to jest nieprawomocne" - poinformowała sędzia WSA Joanna Kube.

Rozpoznanie sprawy przez WSA z udziałem stron - jak tłumaczył Dominik Niewirowski, starszy specjalista z Wydziału Informacji Sądowej WSA w Warszawie - może nastąpić w przyszłym roku. "To postanowienie zostało wysłane w dniu dzisiejszym do wszystkich stron postępowania. Jeżeli żadna ze stron nie wniesie zażalenia (...), to jak się to postanowienie uprawomocni, to będzie można wyznaczyć termin rozprawy" - powiedział Niewirowski.

"Na ten rok sprawy w WSA są już powyznaczane" - dodał. Zastrzegł jednak, że strona postępowania może złożyć wniosek o rozpatrzenie sprawy poza kolejnością.

Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - jak poinformowała w drugiej połowie września br. - zaskarżyła decyzję ministerstwa kultury o połączeniu tej placówki z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Zdaniem skarżących decyzja została podjęta przez resort z naruszeniem prawa i przyniesie duże straty.

Skarga odnosi się do wydanego 6 września przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego rozporządzenia, w myśl którego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostanie połączone z gdańskim Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Resort poinformował, że celem tej zmiany jest "optymalne wykorzystanie potencjału placówek o zbliżonym profilu działalności zlokalizowanych w Gdańsku, przy optymalizacji wydatkowania środków finansowych pochodzących z budżetu państwa".

Resort odniósł się do decyzji WSA

Decyzja o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte jest zgodna z przepisami i interesem publicznym - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Skomentowało tym samym decyzję WSA o wstrzymaniu decyzji MKiDN w tej sprawie.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego po przeanalizowaniu szczegółowego uzasadnienia postanowienia WSA podejmie stosowne działania prawne. W ocenie ministra zarządzenie dotyczące połączenia muzeów jest zgodne z przepisami oraz interesem publicznym, a jego uzasadnieniem są racje ekonomiczne i organizacyjne - poinformował rzecznik MKiDN Radosław Różycki.

(łł)