18 banków przystąpiło do rządowego programu 500 plus. To oznacza, że od 1 kwietnia wnioski w programie będzie można składać nie tylko w urzędach, ale także przez internetowy dostęp do konta. Zajmie to kilka minut, bez wychodzenia z domu i żadnych dodatkowych formalności.

18 banków przystąpiło do rządowego programu 500 plus. To oznacza, że od 1 kwietnia wnioski w programie będzie można składać nie tylko w urzędach, ale także przez internetowy dostęp do konta. Zajmie to kilka minut, bez wychodzenia z domu i żadnych dodatkowych formalności.
Premier Beata Szydło podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego o współpracy 18 banków w programie "Rodzina 500 plus" /Radek Pietruszka /PAP

Zgodnie z programem rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami) - również na pierwsze. Program ruszyć ma 1 kwietnia. Od tego dnia będzie można składać wnioski. Będzie to można robić m.in. przez bankowość elektroniczna.

Do programu przystąpiło 18 banków: Bank Pocztowy SA, PKO Bank Polski SA, mBank SA, ING Bank Śląski SA, Bank Zachodni WBK SA, Getin Noble Bank, Deutsche Bank Polska, Bank Millennium SA, Raiffeisen Bank Polska SA, Bank Pekao SA, Bank BPH SA, Alior Bank SA, FM Bank PBP SA, Bank SMART, Credit Agricole Bank Polska SA, Spółdzielcza Grupa Bankowa, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości SA, Bank Handlowy w Warszawie SA.

W ubiegłym tygodniu zostało podpisane porozumienie pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a pierwszym bankiem, który dołączył do programu - PKO BP.

INFORMATOR KROK PO KROKU. CO O PROGRAMIE 500+ TRZEBA WIEDZIEĆ >>>

Program, jak wcześniej podkreślano, jest otwarty dla wszystkich banków, które spełnią określone wymogi bezpieczeństwa.

Program 500+ zostanie uruchomiony 1 kwietnia. Zakłada on, że rząd będzie wypłacał 500 złotych miesięcznie na drugie i każde kolejne dziecko. Wniosek o przyznanie świadczenia trzeba będzie składać co roku. Pieniądze będą wypłacane w sposób dogodny dla rodziców, czyli przelewem na konto lub gotówką.

KOMU PRZYSŁUGUJE ŚWIADCZENIE

Świadczenie wychowawcze przysługuje każdemu rodzicowi na drugie i każde kolejne dziecko. W tym wypadku nie ma kryterium dochodowego. Z kolei w przypadku pierwszego dziecka świadczenie przysługuje jedynie wtedy, kiedy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 800 złotych. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne, wówczas kryterium rośnie do 1200 złotych na osobę.

Pieniądze będą wypłacane do momentu osiągnięcia przez pierwsze dziecko 18 lat. W rodzinach po rozwodzie świadczenie będzie otrzymywał rodzic, który mieszka z dzieckiem i ma prawo do jego opieki. Jeśli prawo do opieki mają oboje rodzice, wówczas obowiązuje zasada "kto pierwszy ten lepszy" - świadczenie będzie więc wypłacane temu rodzicowi, który pierwszy złoży wniosek.

Program dotyczy na takich samych zasadach dzieci adoptowanych, jak i biologicznych.






(mpw)