Władysław Bartoszewski, który wczoraj zmarł na zawał serca, 4 maja spocznie w Alei Zasłużonych na wojskowych Powązkach. Będzie to pogrzeb państwowy z asystą honorową - dowiedział się reporter RMF FM Grzegorz Kwolek.

Pogrzeb Bartoszewskiego odbędzie się w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Potem na warszawskich Powązkach Wojskowych odbędzie się ceremonia pogrzebowa.

W poniedziałek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w gabinecie prof. Bartoszewskiego zostanie wystawiona księga kondolencyjna - powiedziała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Władysław Bartoszewski zmarł wczoraj w wieku 93 lat. Po południu były szef polskiego MSZ trafił do szpitala MSW przy ul. Wołoskiej w Warszawie. Pracował do ostatniej chwili, przygotowywał się do poniedziałkowych konsultacji polsko-niemieckich. Zmarł na zawał serca. Na znak żałoby po śmierci Władysława Bartoszewskiego flagi Belwederu i Pałacu Prezydenckiego zostały opuszczone do połowy masztów.

Był wyjątkowo skutecznym ambasadorem pojednania państw, narodów i społeczeństw - tak Ewa Kopacz mówiła o zmarłym polityku.

Premier przypomniała ostatnie spotkanie z nim w minioną środę. Rozmawiali o przygotowaniach do poniedziałkowych konsultacji międzyrządowych z Niemcami.

Mówił całą drogę o przygotowaniach do polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, które odbędą się w poniedziałek w Warszawie - dodała.

Wiem, że podczas tych konsultacji pan profesor będzie z nami. Odczytam jego wystąpienie - oświadczyła premier Ewa Kopacz.

Działacz, dziennikarz, więzień Auschwitz, polityk

Władysław Bartoszewski był politykiem, działaczem społecznym, historykiem, dziennikarzem, więźniem Auschwitz, działaczem Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnikiem powstania warszawskiego. Dwukrotnie był ministrem spraw zagranicznych. Kawaler Orderu Orła Białego. Ostatnio był sekretarzem stanu i pełnomocnikiem premiera do spraw dialogu międzynarodowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Był autorem ponad 40 książek i blisko 1,5 tys. artykułów, głównie o powstaniu warszawskim, stosunkach polsko-żydowskich i polsko-niemieckich. W 1962 r. ukazały się: "Konspiracyjne Varsaviana poetyckie 1939-44" wydane w Warszawie. W Krakowie w 1967 r. - "Ten jest z Ojczyzny mojej. Polacy z pomocą Żydom 1939-1945", zaś w 1974 r. - "1859 dni Warszawy". 

(abs)