„Pomóżcie nam szukać przestępców i zaginionych – mówi policja i uruchamia dwa specjalne portale internetowe z danymi takich osób. Na stronach www.poszukiwani.policja.pl oraz www.zaginieni.policja.pl można przeglądać zdjęcia i informacje o tych osobach, a także anonimowo przekazać funkcjonariuszom wskazówki na temat poszukiwanych listami gończymi.

Reporter RMF FM skorzystał z serwisów – chciał sprawdzić, czy w bazie poszukiwanych widnieje nazwisko poszukiwanego od wiosny szyfranta Zielonki. Niestety system pokazał tylko Grażynę Zielonkę. Na tę chwilę tej osoby w tym systemie nie ma. Wiem, że jeszcze ten system nie jest pełen, że nie wszystkie osoby się w nim znajdują. Natomiast także trzeba od razu wiedzieć, że tam również nie będą wszystkie osoby zaginione i poszukiwane - mówi Mariusz Sokołowski z Komendy Głównej Policji. Jak zaznacza, na publikację danych musi się bowiem zgodzić prokuratura, sąd lub rodzina danej osoby.

Policja liczy, że dzięki informacjom od internautów, schwyta więcej przestępców. Obywatele mają zagwarantowaną anonimowość przekazu informacji. To daje szansę, że po prostu poprawi się bezpieczeństwo - zapewnia wiceszef MSWiA Adam Rapacki.

Na razie funkcjonariusze muszą popracować nad systemem. Z powodu dużej liczby wejść na strony internetowe przeciążają się serwery.