Wielka Sobota to kolejny dzień obchodzonego w Kościele katolickim Triduum Paschalnego. Tradycją tego dnia jest święcenie pokarmów, które zjemy w poranek wielkanocny. Czy Wielka Sobota jest dniem wolnym od pracy? Czy zrobimy w ten dzień zakupy? Wszystkie informacje znajdziecie poniżej.

Wielka Sobota świętem ruchomym

Wielkanoc to święta ruchome. To oznacza, że każdego roku przypada w innym terminie. Jest to związane z tym, że ukrzyżowanie Chrystusa miało miejsce na trzy dni przed żydowskim świętem Paschy. Obchodzi się ją w czasie pierwszej wiosennej pełni księżyca, 14. dnia żydowskiego miesiąca nisan, przypadającego w naszym kalendarzu na marzec lub kwiecień.

Pierwszy sobór powszechny Kościoła w Nicei w 325 roku ustalił, iż Wielkanoc powinna być obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Z astronomii wiemy, że w każdym kolejnym roku kalendarzowym data pierwszej wiosennej pełni jest odmienna. Dlatego co roku Wielkanoc obchodzimy w innym terminie, tak samo jak Wielką Sobotę. W tym roku Wielka Sobota wypada 20 kwietnia.

Wielka Sobota dniem wolnym?

Wiele osób zastanawia się także, czy jest wolne w Wielką Sobotę 2019 od pracy. Święto to nie jest dniem ustawowo wolnym. Jeśli zatem tego dnia wolimy odpocząć w domu lub zająć się przygotowaniami wielkanocnymi, musimy wziąć urlop.  

Warto jednak wspomnieć, że czas pracy w Wielką Sobotę 2019 osób, które pracują m.in. jako sprzedawcy w sklepach, ulegnie zmianie. Ustawa o zakazie handlu w niedziele, która weszła w życie w marcu ubiegłego roku, zakazuje pracownikom wykonywania czynności "bezpośrednio związanych z handlem" po godzinie 14:00 w Wielką Sobotę. Dlatego większość dużych sieci handlowych przestanie obsługiwać klientów o godzinie 13.00.  

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Wieelkanocny koszyk. Co powinno się w nim znaleźć?