Około 120 tysięcy wolontariuszy kwestuje w całej Polsce i kilkunastu sztabach zagranicznych w ramach 23. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zbierają pieniądze na diagnozowanie chorych dzieci oraz godną opiekę medyczną dla osób starszych.

Finał WOŚP przebiega pod hasłem: "Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów".

Nad bezpieczeństwem w całym kraju czuwa kilkanaście tysięcy policjantów patroli prewencyjnych, ruchu drogowego oraz funkcjonariuszy operacyjnych. Kontrolują też, czy zbiórki pieniędzy prowadzą osoby do tego uprawnione, aby zapobiec różnego rodzaju oszustwom.

W wielu miejscowościach odbędą się dziś pikniki oraz koncerty. Wieczorem zaplanowano tradycyjne "Światełko do nieba", czyli pokaz sztucznych ogni.

W Warszawie odbędzie się także 5-kilometrowy bieg uliczny "Policz się z cukrzycą", w którym co roku uczestniczy kilka tysięcy osób. Za zebrane dzięki opłatom startowym pieniądze WOŚP chce kupić osobiste pompy insulinowe dla ciężarnych z cukrzycą. Podobne biegi organizowane będą również w innych miastach.

Zbiórka dla dzieci i osób starszych

Środki z tegorocznej zbiórki będą przeznaczone na utrzymanie wysokich standardów diagnostyki, głównie w czterech dziadzinach pediatrii. Pierwszą z nich będzie onkologia, w której WOŚP chciałaby rozpropagować nowoczesną diagnostykę genetyczną, aby dostęp do niej miało jak najwięcej dzieci. Kolejną dziedziną jest kardiochirurgia - fundacja chce wyposażyć stanowiska do intensywnej terapii dla dzieci przed i po operacjach serca. Zebrane środki będą przeznaczone również na diagnozowanie chorób reumatologicznych, gdzie bardzo ważne jest wczesne wykrycie. Po raz pierwszy WOŚP wspierać będzie pulmonologię.

To, na co zostaną przeznaczone pieniądze zebrane podczas finałów, zawsze jest przedmiotem konsultacji ze specjalistami, decyzja poprzedzona jest dyskusjami z autorytetami w danej dziedzinie medycyny i nigdy nie jest przypadkowa.

W ciągu 23 lat WOŚP kupiła ok. 30 tys. sztuk urządzeń medycznych za blisko 600 mln zł, dla 600 szpitali w całej Polsce.

(MRod)