We wtorek marszałek Sejmu Bronisław Komorowski przedstawi Prezydium Sejmu i Konwentowi Seniorów projekt ustawy kompetencyjnej. Dotyczy ona współdziałania władz w kwestii polityki europejskiej. Jak twierdzi rzecznik Komorowskiego, marszałek czekał z projektem ustawy na wyniki referendum w Irlandii w sprawie Traktatu Lizbońskiego.

Irlandczycy poparli w piątkowym referendum Traktat Lizboński. Według podanych przez telewizję RTE 1 ostatecznych wyników głosowania, za dokumentem opowiedziało się 67,1 procent głosujących, przeciw było 32,9 procent. Frekwencja wyniosła 58 procent. To dobry dzień dla Irlandii i dobry dzień dla... czytaj więcej

Projekt ustawy kompetencyjnej zakłada m.in., że to rząd ustala stanowisko Polski w sprawach związanych z członkostwem w Unii Europejskiej, np. w sferze unii gospodarczej i pieniężnej. Ponadto rząd na wniosek premiera upoważnia organy państwa do udziału w posiedzeniach unijnych instytucji.

Przypomnijmy, że w piątkowym referendum w Irlandii ponad 67 proc. głosujących opowiedziało się za Traktatem Lizbońskim. Aby dokument wszedł w życie, podpisy pod aktami ratyfikacyjnymi muszą złożyć prezydenci Czech i Polski. Lech Kaczyński wielokrotnie deklarował, że podpisze dokumenty po pozytywnym wyniku irlandzkiego referendum.