25 pacjentów oddziału wewnętrznego wojewódzkiego szpitala chirurgii urazowej przy Barskiej w Warszawie zostało przeniesionych do 3 innych placówek. Powodem jest głodówka lekarzy tego oddziału.

Sytuacja wygląda dość dramatycznie. Głoduje 11 lekarzy – 9 z interny i 2 z rehabilitacji. Do głodówki przystąpili w czwartek i w tej chwili – jak powiedziała reporterce RMF FM ordynator oddziału internistycznego – po kilku dniach strajku, nie można pozwolić im na opiekowanie się pacjentami. W poniedziałek zaczną głodować anestezjolodzy.

Wiele placówek odmówiło przyjęcia pacjentów, ponieważ same strajkują. Chorzy zostali przetransportowani do szpitala w podwarszawskim Pruszkowie, do szpitala na Woli i do pogotowia ratunkowego w centrum Warszawy na ulicy Hożej. Rzecznik ministerstwa zdrowia Paweł Trzciński o ewakuacji dowiedział się od RMF FM:

Sami pacjenci są całą sytuacją zbulwersowani. To ciężko chorzy ludzie głównie po zawałach, dla których taka przeprowadzka to dodatkowy, niepotrzebny stres. Najwięcej osób trafiło do szpitala w podwarszawskim Pruszkowie, ponieważ tam jest najwięcej wolnych miejsc.

Dyrektor szpitala bezradnie załamuje ręce. Jak mówi, nie może zakazać lekarzom głodówki. Jedyne co mógł zrobić w tej sytuacji, to zapewnić pacjentom opiekę w innych warszawskich szpitalach.