​Ponad 23 tysiące podpisów zebrano pod skargą do Komisji Europejskiej dotyczącą zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Dokument przekazano przedstawicielstwu Komisji w Warszawie. Autorzy skargi zarzucają władzom wieloletnie zaniedbania. Ich skutek to zanieczyszczenie powietrza rakotwórczym benzoapirenem. Dziś najgorzej oddycha się m.in. w Kłodzku, Kielcach i Krakowie.

Ponad 23 tysiące osób podpisało się pod skargą do Komisji Europejskiej. /Jakub Kamiński /PAP

Organizacje ekologiczne i miejskie złożyły skargę w przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie. Towarzyszyły temu wykrzykiwane przez ich członków hasła: "Chcemy normalnie oddychać" i "Mamy dość smogu".

Za smog zapłacimy nie tylko zdrowiem. Bruksela może skazać Polskę za przekraczanie norm

Za smog zapłacimy nie tylko zdrowiem. Jak ustała dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon jeszcze w tym roku Trybunał Sprawiedliwości UE może skazać Polskę za przekraczanie norm zanieczyszczenia powietrza. Za smog zapłaci także polska energetyka, bo Komisja Europejska już zaczyna wiązać... czytaj więcej

Autorzy skargi domagają się tego, żeby Komisja Europejska pilnie zajęła się problemem łamania przez Polskę unijnym norm jakości powietrza. Co roku z powodu smogu w naszym kraju przedwcześnie umiera blisko 50 tys. ludzi.

"Mamy dosyć stawiania węgla ponad zdrowiem obywateli" - piszą autorzy skargi.

Oczekujemy, że Komisja Europejska będzie się bardziej przyglądać działaniom polskiego rządu, i że rząd pod tą presją wprowadzi chociażby zakaz palenia miałem węglowym - mówi jeden z zebranych przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Warszawie.

Wraz z listami poparcia przekazano plansze z widocznymi cyframi, które wskazują liczbę Polaków, którzy poparli uruchomienie unijnej procedury na rzecz ochrony powietrza w Polsce.

Komisja Europejska już dwa lata temu pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za bierność w walce ze smogiem.

>>>TUTAJ SPRAWDZICIE AKTUALNĄ JAKOŚĆ POWIETRZA<<<

Gdzie powietrze jest dziś najbardziej zanieczyszczone?

Najgorzej oddycha się dzisiaj w Kłodzku, normy są tam przekroczone blisko pięciokrotnie. Nie najlepiej (normy przekroczone 4-krotnie) jest także w Kielcach, Krakowie, Piotrkowie Trybunalskim, Nowym Targu i Kudowie-Zdroju. Zła jakość powietrza może także doskwierać mieszkańcom Sosnowca, Włocławka i Warszawy.

O wiele lepiej jest w Solcu Zdroju, gdzie wskaźnik pyłu zawieszonego PM10 stanowi jedynie 20 proc. normy. Również mieszkańcy Gdańska i Ciechocinka mogą bezpiecznie wyjść na spacer.

GIOŚ przewiduje poprawę jakości powietrza w całym kraju

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował w wydanym komunikacie, że jeszcze w piątek nastąpi poprawa jakości powietrza w całym kraju ze względu na przewidywane opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu.

(łł)