Zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej, który zbiera się w poniedziałek rano, omówi sytuację w stolicy w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji. Innym tematem rozmów będą plany kierownictwa partii dotyczące złożenia w Sejmie wniosku o odwołanie minister edukacji Anny Zalewskiej.

Będziemy rozmawiali o sytuacji w Warszawie - prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz przedstawi ją ze swej strony, a my przedstawimy informację o projekcie ustawy, który nasz klub parlamentarny złożył w Sejmie, a który ma problem reprywatyzacji zamknąć na przyszłość - powiedział szef klubu PO Sławomir Neumann.


Według informacji PAP, kierownictwo PO nie rozważa dymisji prezydent Warszawy i przyspieszonych wyborów w stolicy. Prezydent Warszawy bronił w sobotę lider PO Grzegorz Schetyna. Hanna Gronkiewicz-Waltz jest osobą z wielkim doświadczeniem pracy na rzecz miasta. To miasto za jej kadencji bardzo się zmieniło, to dziesięciolecie bardzo ważne w historii Warszawy. Przypisywanie teraz personalnej odpowiedzialności Hannie Gronkiewicz-Waltz za patologie, które nie zostały rozwiązane od 27 lat przez kolejne ekipy, jest politycznym polowaniem - mówił. Wyraził przy tym nadzieję, że prezydent stolicy wystarczy determinacji i uda jej się otworzyć proces zmierzający do wyjaśnienia wszystkich spraw związanych z reprywatyzacją w tym mieście.

Z rozmów PAP z politykami z otoczenia szefa PO wynika jednak, że kierownictwo partii nie jest zadowolone ze sposobu, w jakim Gronkiewicz-Waltz reaguje na kryzys wywołany niedawnymi publikacjami "Gazety Wyborczej" na temat kontrowersyjnego zwrotu działki na Placu Defilad (dawny adres Chmielna 70). Miasto oddało ją w 2012 r. w prywatne ręce - osób, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że wcześniej b. współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej.

Współpracownicy szefa PO mówią nieoficjalnie, że chcą z prezydent Warszawy porozmawiać m.in. na temat polityki medialnej, jaką prowadzi w związku z nieprawidłowościami dotyczącymi stołecznej reprywatyzacji. Władze Platformy krytycznie oceniają też przebieg czwartkowej sesji nadzwyczajnej Rady Warszawy poświęconej tej sprawie, w tym również wystąpienie Gronkiewicz-Waltz.

"Obserwujemy ideologiczny napór na oświatę"


Drugim tematem poniedziałkowego posiedzenia zarządu PO ma być odwołanie minister Zalewskiej. Według Neumanna, złożenie przez Platformę takiego wniosku w Sejmie jest prawdopodobne.

Szef PO krytykował na konwencji we Wrocławiu zmiany, które w edukacji wprowadza rząd Beaty Szydło. Obserwujemy ideologiczny napór na oświatę. Organizacja szkoły jest demolowana przez minister edukacji tylko dlatego, że nie ma własnego pomysłu i chce zniszczyć to, co udało się do tej pory zrobić. To bardzo typowe dla polityki PiS: niszczyć, bez pomysłu jak zrobić coś lepiej - mówił Schetyna.


(mn)