Reklama

 • Uwaga na żmije w Tatrach

  Środa, 20 lipca 2011 (08:26)

  Żmije coraz częściej kąsają w Tatrach. Jeśli padniemy ofiarą tego gada, nie powinniśmy stosować żadnych "indiańskich sposobów" takich jak nacinanie rany, przypalanie jej czy wysysanie jadu. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

  Zdjęcie

     
  /Marek Szczepanek, Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0
  Nie nacinać i nie wysysać jadu. Nic to nie daje i nie przynosi żadnych efektów - radzi Maciej Latasz, ratownik medyczny i ratownik TOPR dyżurujący na pokładzie śmigłowca. Na miejsce ukąszenia trzeba założyć opaskę uciskową, usztywnić kończynę i się nie ruszać - dodaje.

  Nie ma sensu biec do najbliższego schroniska, bo już od dawna nie ma tam surowicy. Lepiej na miejscu poczekać na pomoc. Najgorzej, jeśli ktoś jest uczulony na jad, wtedy pomoc będzie potrzebna bardzo szybko.

  Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Skomentuj artykuł: Uwaga na żmije w Tatrach

Wasze komentarze (8)

Dodaj komentarz
ppp

~ppp -

w góry chodzę sam . Swoją żmiję zostawiam na Krupówkach , niech tam kąsa

ana

~ana -

w okolicach Balic i Morawicy są żmije! ostrzegam wszystkich którzy podziwiają samoloty i nie patrzą pod nogi! Są przypadki ukąszeń!!

zeta

~zeta -

to znaczy ze masz czekac na miejscu az sie wykonczysz,nie sodzicie ze to za malo

alex

~alex -

zmije sa wszedzie , sa coraz blizej miast, powodem emigracji wezy z dużych wysyokosci n.p.m jest spadek żywnosci dla gadów w tych rejonach

Sebek

~Sebek -

A gdybym nie miał telefonu?

TeTe997

~TeTe997 -

Dobrze ,że informujecie o tym zagrożeniu. Z tym szczepionkami jest naprawde problem .. Trzeba najpierw to nagłośnić aby szpitale czy apteki wczesniej sie zaopatrzyły. To zjawisko nie tylko dotyczy Tatr . Tak jest tez w innych rejonach kraju.... W Sudetach na Dolnym Sląsku tez sa zmije i nagłaśniany jest problem szczepionek. Uważajny !!!!!!!!!!