Wydaje mi się, że przekonaliśmy pana marszałka, że Senat nie powinien przyjmować poprawek do ustawy o ratyfikacji Funduszu Odbudowy - poinformował po spotkaniu z marszałkiem Senatu wiceminister Waldemar Buda. Dodał, że MFiPR oczekuje, by ratyfikacja odbyła się jeszcze w tym tygodniu.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda poinformował po wtorkowym spotkaniu z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, że zaprosił senatorów na spotkanie w MFiPR, które byłoby poświęcone Krajowemu Planowi Odbudowy.

Termin jest do uzgodnienia, ale każdy senator bez względu na klub mógłby przyjść na takie spotkanie i porozmawiać na temat KPO, tak by komisje senackie nie przedłużały swoich prac i proces ratyfikacyjny został zakończony w tym tygodniu - powiedział wiceminister Buda dziennikarzom.

Dodał, że poinformował marszałka, że już 22 państwa UE dokonały ratyfikacji i Polska będzie jednym z ostatnich państwa, jakie tej ratyfikacji będzie dokonywać. Nasze zastrzeżenia budzi to, że z uwagi na postawę Senatu ta ratyfikacja nie jest dość sprawna - mówił Buda.

Stwierdził też, że samorządowcy oczekują szybkiej ratyfikacji.

W odpowiedzi otrzymałem informacje, że do przemyślenia jest ta propozycja spotkania. Co do terminu, pan marszałek powiedział, że komisje potrzebują jeszcze kilkunastu dni na prace - zaznaczył Buda. Senat, miałby się zająć ratyfikacją 27 maja - informował Buda.

Apelowałem, żeby to się odbyło jeszcze w tym tygodniu - dodał.

Wiceminister poinformował, że przekazał opinie prawną MFiPR, że jakiekolwiek dodatki do ustawy ratyfikacyjnej są niedopuszczalne, a także przekazał swoją wątpliwość w sprawie preambuły. Apelowałem, żeby zrezygnować z preambuły, by nie komplikować sytuacji prawnej, bo istnieje taka obawa, że przekazanie ratyfikacji nawet z preambułą może budzić wątpliwości po stronie Komisji Europejskiej - powiedział Buda.

Czekamy na ruch pana marszałka w tej sprawie - dodał.

Wydaje mi się, że przez dyskusję na ten temat przekonaliśmy Senat, żeby zrezygnował z planowanych poprawek do ustawy ratyfikacyjnej. Te wszystkie argumenty które prezentowaliśmy, opinie prawne, stosowana praktyka, prawdopodobnie przyniosły skutek i pan marszałek oraz Senat odstąpią od uchwalania w ustawie ratyfikacyjnej poprawek - poinformował Buda.

Ale przedłużanie czasu pracy nad ustawą i przygotowywanie treści preambuły nadal nas niepokoi - dodał.