Prezydent Kaczyński podpisał ustawę o Karcie Polaka, która wejdzie w życie z końcem marca. Karta wprowadza ułatwienia i przywileje dla naszych rodaków zamieszkałych na Wschodzie. Dzięki niej będzie im łatwiej zdobyć pracę w Polsce, uczyć się w polskich szkołach czy uzyskać stypendium.

Ponadto ustalono skład sześcioosobowej Rady ds. Polaków na Wschodzie, który został przekazany premierowi do zatwierdzenia i podpisu. Zadaniem Rady będzie rozpatrywanie odwołań w związku z nieprzyznaniem Karty Polaka przez danego konsula. Rada zacznie pracę z dniem wejścia w życie ustawy o Karcie Polaka.

W przygotowaniu są już wzory wniosku o wydanie Karty Polaka i wzór Karty; dokumenty będą drukowane w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Karta Polaka wprowadza ułatwienia i przywileje dla Polaków, zamieszkałych na Wschodzie, gdyż nie jest tam uznawane podwójne obywatelstwo. Umożliwia m.in. refundację wizy Schengen, dostęp do polskich szkół i uczelni, ułatwia uzyskiwanie stypendiów, podejmowanie pracy i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

Karta Polaka będzie wydawana przez konsula, ma być ważna przez 10 lat od momentu jej przyznania i może być przedłużana na wniosek zainteresowanego.

Według szacunków w pierwszym roku o Kartę może ubiegać się kilkaset tysięcy osób, docelowo - znacznie ponad milion.