Najbliższe siedem dni w polskiej polityce to przede wszystkim duże przyspieszenie w kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. To również kolejne przesłuchania na komisji ds. wyłudzeń VAT, szczyt Rady Europejskiej oraz sprawa KRS przed TSUE.

W nadchodzącym tygodniu poznamy kolejnych kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Według informacji portalu 300polityka w poniedziałek swój start z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego, we wtorek w Warszawie to samo zrobi Joanna Scheuring-Wielgus. W sobotę 23 marca odbędzie się Rada Krajowa PO, która podejmie ostateczną decyzję w sprawie list platformy, tego samego dnia swoje listy do PE zaprezentuje "Wiosna" Roberta Biedronia.

Od wtorku do czwartku obdarować będzie sejmowa komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT. W planach są przesłuchania m.in. Krzysztofa Parachimowicza, byłego dyrektora Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej, oraz byłego rzecznika rządu Donalda Tuska Pawła Grasia.

W środę na trzydniowym posiedzeniu zbierze się Senat - w porządku obrad kilkanaście ustaw, a także sprawozdanie z działalności Trybunału Konstytucyjnego. Prezes TK Julia Przyłębska ma przedstawić senatorom informacje o problemach, wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału.

Prezydent Andrzej Duda powinien natomiast podjąć decyzję w sprawie podpisania ustawy o rekompensacie dla mediów publicznych. Dofinansowanie rzędu 1,26 mld złotych budzi duże kontrowersje i ostry sprzeciw opozycji.

Czy kraje UE zgodzą się na opóźnienie brexitu?


Czwartek i piątek szczyt Rady Europejskiej w Brukseli - bardzo ważny w kontekście zbliżającego się wielkimi krokami terminu brexitu (29 marca 2019). Wielka Brytania w ubiegłym tygodniu poprosiła o opóźnienie rozwodu z Unią Europejska. Przewodniczący RE Donald Tusk już zapowiedział, że w konsultacjach przed nadchodzącym szczytem będzie prosił państwa członkowskie, by przyczyniły się do prośby Brytyjczyków. "Wezwę unijną ‘27’, aby była otwarta na długie przedłużenie, jeśli Zjednoczone Królestwo uzna za konieczne przemyślenie swojej strategii dotyczącej brexitu i zbudowanie wokół niej konsensusu" - napisał na Twitterze Tusk.

Wcześniej, we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się natomiast Krajową Radą Sądownictwa. Rozprawa to następstwo pytań, skierowanych do TSUE przez polski Sąd Najwyższy. SN pyta, czy KRS jest zdolna do wykonywania swojego konstytucyjnego zadania, jakim jest stanie na straży niezawisłości sądów. 

Opracowanie: