Donald Tusk zaprasza Jarosława Kaczyńskiego. Premier chce porozmawiać z prezesem PiS o deregulacji zawodów. Dziś Kaczyński przedstawił swoje propozycje w tej sprawie. Według niego, powinno zostać otwartych 200 profesji.

Donald Tusk zaprosił prezesa Kaczyńskiego do Kancelarii Premiera na spotkanie, "podczas którego mogliby wspólnie zastanowić się nad współpracą przy realizacji tej bardzo ważnej inicjatywy ponad podziałami partyjnymi".

Kaczyński przedstawił swoje propozycje

We wtorek Kaczyński zaprezentował propozycje PiS w sprawie deregulacji. Zadeklarował, że jego partia jest gotowa do współpracy z PO w sprawie zmiany konstytucji w kwestii otwartości zawodów.

Przy okazji zaznaczył, że PiS mówi o potrzebie deregulacji zawodów od lat. Podjęliśmy w tej sprawie wiele wysiłku, w tej chwili zostało to po części przejęte przez władzę - tzw. pakiet Jarosława Gowina - powiedział. Według prezesa PiS są to jednak "działania bardzo ograniczone, nie dające perspektywy radykalnej zmiany".

Dlatego - jak mówił - PiS podjęło prace nad tym, by takiej radykalnej zmiany dokonać. W tej sprawie potrzebna jest współpraca PiS. Konieczna jest zmiana konstytucji, by system korporacyjny w Polsce został zlikwidowany - powiedział szef PiS.

Prezes PiS mówił też o potrzebie powołania sejmowej, nadzwyczajnej komisji ds. deregulacji. Jak podkreślił Kaczyński, w ocenie PiS deregulacja powinna objąć ponad 200 zawodów. Chcemy dokonać generalnego, wielkiego odblokowania. Mamy pakiet Gowina, (...) to jest pakiet Kaczyńskiego (...), dużo dalej idący - zaznaczył.

Na liście zawodów, które - zdaniem PiS - powinny podlegać deregulacji, znalazły się m.in. zawody: adwokata, radcy prawnego, trenera, detektywa, syndyka, egzaminatora jazdy, pośrednika obrotu nieruchomościami, zarządcy nieruchomości, doradcy zawodowego, bibliotekarza, geodety, pilota wycieczek, doradcy podatkowego, konserwatora zabytków, psychologa, urbanisty.

Jakie zawody obejmie deregulacja?

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje projekt ustawy deregulacyjnej. Trzeciego marca Jarosław Gowin zaprezentował transzę pierwszych 49 zawodów regulowanych (z ogólnej liczby 380), do których dostęp ma zostać ułatwiony lub całkowicie otwarty. Część wymogów stawianych przed chętnymi do wykonywania zawodów regulowanych ma być zniesiona. Poziom deregulacji zależy od zawodu. Część zostanie całkowicie uwolniona, część zmieni się, ale niewiele.

Sprawdź listę zawodów, do których dostęp będzie łatwiejszy!

W RMF FM i na RMF24.pl prześwietlamy szumnie zapowiadany projekt otwarcia dostępu do zawodów! W jakim stopniu zmiany poprawią sytuację na rynku pracy i spowodują obniżkę cen, a w jakich ograniczą bezpieczeństwo konsumentów czy jakość świadczonych usług? Pytamy o faktyczne wymogi, które powinni spełniać taksówkarze, pośrednicy nieruchomości czy bibliotekarze. Nasi reporterzy wcielają się w przedstawicieli różnych zawodów. W środę przeanalizowaliśmy zmiany, jakie dotkną przewodników miejskich, w czwartek przyglądaliśmy się taksówkarzom, a w piątek bibliotekarzom. Wczoraj przyglądaliśmy się pośrednikom nieruchomości, a dziś prześwietlamy detektywów.