Premier Donald Tusk powołał Agnieszkę Pachciarz na stanowisko prezesa NFZ i odwołał ją z funkcji wiceministra zdrowia - poinformowało CIR. Pierwsza kobieta, która stanęła na czele Narodowego Funduszu Zdrowia, jest prawnikiem i menedżerem, zarządzała dwoma szpitalami.

Kandydaturę Pachciarz zarekomendował minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Jednogłośnie poparła ją Rada NFZ. Jej szefowa Renata Hayder oceniła, że Pachciarz ma niezbędne kwalifikacje, o czym świadczy m.in. jej doświadczenie zawodowe. Jak mówiła Hayder, nowa prezes NFZ podkreślała, że zamierza kierować Funduszem "kolektywnie" - chce powołać trzech zastępców.

Arłukowicz podkreślał, że za Pachciarz przemawiają jej kompetencje.Myślę, że kompetencje tutaj odgrywają największą rolę, znajomość systemu, postrzeganie celu, do którego powinniśmy wspólnie jako ministerstwo i NFZ podążać - mówił minister.

Krytycznie o kandydaturze Pachciarz wypowiadał się przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS). Nie da się powierzyć drobnemu sprzedawcy z małego sklepu spożywczego zarządzania hipermarketem - mówił w wywiadzie opublikowanym w portalu money.pl.

Specjalizuje się w prawie medycznym

Nowa prezes NFZ urodziła się 6 lutego 1973 w Jarocinie (Wielkopolskie). Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od 2004 roku wykonuje zawód radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie medycznym. Współpracowała m.in. z samorządem lekarskim, samorządem terytorialnym, kasami chorych i Narodowym Funduszem Zdrowia.

W ostatnich latach zarządzała dwoma wielkopolskimi szpitalami, pełniąc najpierw funkcję dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupcy (od 2005 r.) a następnie (od 2009 r.) była prezesem zarządu Pleszewskiego Centrum Medycznego Spółki z o.o. Prezes NFZ jest zwolenniczką przekształceń szpitali w spółki. Nie warto czekać, aż minie kryzys gospodarczy, lepiej wyprzedzić innych, niż być wyprzedzonym - mówiła Pachciarz podczas jednej z debat. Według niej najważniejsze jest jednak to, jak szpital czy spółka są zarządzane.

"Doświadczony prawnik i menedżer, skutecznie łączący wiedzę i pasje naukowe z praktycznymi umiejętnościami. Zarządzany przez nią ostatnio szpital od czterech lat zajmuje pierwsze miejsce wśród niepublicznych placówek w prestiżowym rankingu "Bezpieczny szpital", opracowywanym co roku przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia i jedną z ogólnopolskich gazet. W ubiegłym roku był piątym szpitalem w Polsce (niezależnie od profilu działalności i formy prawnej), co stanowi najlepszy z dotychczasowych wynik" - tak resort zdrowia uzasadniał na początku marca powołanie Pachciarz na stanowisko wiceministra. W MZ Pachciarz m.in. nadzorowała NFZ.

Pachciarz: NFZ będzie promował efektywne leczenie

Zamierzam zracjonalizować system wydawania pieniędzy, promowana będzie kompleksowość, jakość i efektywne leczenie - zapowiedziała nowa prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz podczas swojej pierwszej konferencji prasowej na nowym stanowisku. Pachciarz podkreślała, że zależy jej na dobrej współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Jak mówiła, świadczeniodawcy, którzy osiągają dobre wyniki leczenia "mogą być spokojni o swoje przychody".

Pachciarz odniosła się także do planowanego przez lekarzy protestu. Przygotowujemy dla lekarzy nową propozycję umowy uprawniającej do wypisywania recept na leki refundowane, w zakresie takim, aby odpowiedzialność medyków była jasna i czytelna - powiedziała prezes NFZ.

Mają to być jasne i klarowne zasady odpowiedzialności i taka umowa zostanie przedstawiona lekarzom - zaznaczyła Pachciarz. Dodała, że Ministerstwo Zdrowia oraz inne instytucje zgłaszały uwagi do zaproponowanej lekarzom umowy dla gabinetów prywatnych na wypisywanie recept, gdyż znalazły się w niej zapisy przeniesione z pierwotnej wersji ustawy refundacyjnej, dotyczące kar dla lekarzy. Zapisy te usunięto po nowelizacji na początku roku.

Naczelna Rada Lekarska zaapelowała w ubiegły piątek, by od 1 lipca lekarze wypisywali pełnopłatne recepty na leki refundowane. Lekarski samorząd sprzeciwił się w ten sposób umowom z NFZ na wypisywanie recept refundowanych, które do 30 czerwca mają podpisywać lekarze prowadzący prywatne praktyki. Umowy te zawierają zapis o karach za błędnie wypisane recepty, który został wykreślony w styczniu przez Sejm z ustawy refundacyjnej.

Paszkiewicz stracił stanowisko na początku czerwca

Premier na początku czerwca odwołał Jacka Paszkiewicza ze stanowiska prezesa NFZ. Wnosił o to Arłukowicz. Wniosek pozytywnie zaopiniowało siedmiu członków Rady NFZ; jeden był przeciw. Do czasu powołania nowego prezesa Funduszu jego obowiązki pełnił dotychczasowy zastępca Zbigniew Teter.