Od kilku dni reporterzy RMF FM zajmują się sprawą zagranicznych wojaży pracowników zakładów pracy chronionej. Jak ujawniliśmy, niektóre z tych firm wykorzystują nieprecyzyjne przepisy i wysyłają pracowników na drogie szkolenia zagraniczne, podczas gdy w Polsce mogłyby je zorganizować nawet dziesięciokrotnie taniej.

"Serdecznie zapraszamy na kolejne po Maroko i Wyspach Zielonego Przylądka szkolenie. Tym razem będzie to 16-dniowy wyjazd do Meksyku i Gwatemali". To cytat ze strony internetowej firmy doradczej Zakładów Pracy Chronionej. Kierownicy tych zakładów takiego zaproszenia nie mogli odrzucić.... czytaj więcej

Nasz reporter Paweł Świąder próbował zainteresować tym procederem PFRON, który dofinansowuje zakłady pracy chronionej. Niestety rzecznik PFRON-u, zanim poszedł na urlop odesłał naszego reportera do pełnomocnika rządu. Ten z kolei jest tak nieuchwytny, że nawet nie udało się zamienić z nim kilku słów przez telefon. Jedyne co zrobił, to… odesłał do posła Sławomira Piechoty z komisji polityki społecznej.

A poseł był kiedyś na wycieczce w Izraelu, co tylko przez chwilę wydawało się niezwiązane z tematem. Dokładnie taką samą trasą i takim samym programem można zrobić szkolenie dofinansowane z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, o czym jeszcze do wczoraj można było przeczytać na stronie internetowej jednego z organizatorów takich szkoleń. Po naszej interwencji, ze strony zniknęło wszystko; linki do szkoleń, które już się odbyły i zapowiedzi kolejnych. Od dzisiaj firma oferuje tylko szkolenia w Polsce.