Frombork i grób Mikołaja Kopernika, szlak Wielkich Jezior, kwatera Hitlera niedaleko Gierłoży, tajemniczy grobowiec w kształcie piramidy koło Gołdapi i rozsiane po regionie gotyckie zamki. To tylko nieliczne atrakcje turystyczne Warmii i Mazur. Które z tych miejsc Twoim zdaniem zasługuje na miano hitu naszej wakacyjnej listy turystycznych przebojów. Weź udział w sondzie.

Co tydzień specjalnie dla Was odwiedzamy inny region Polski i prezentujemy najciekawsze miejsca; te znane i te nieznane. Oto, co kryją Warmia i Mazury.

Piramida w Rapie niedaleko Gołdapi. To grobowiec mieszkającej tu rodziny von Farenheid, wybudowany w 1811 roku. Ma niespotykany w tej części świata kształt - to piramida wysoka na 16 metrów. Miejsce nie tylko robiące wrażenie, ale też uznane za magiczne - wewnętrzne ściany piramidy nachylone są pod kątem 51,52 stopnia, podobnie jak w piramidzie Cheopsa. A do tego radiesteci twierdzą, że w tym miejscu "przecinają się trzy ważne linie promieniowania geomagnetycznego". Wierzyć czy nie - zobaczyć warto.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich - unikat na skalę Polski, a nawet Europy. Długość szlaku to ponad 100 km. Jego utworzenie było możliwe dzięki połączeniu mazurskich jezior systemem kanałów. A pionierami tej budowy byli... Krzyżacy. Częścią szlaku są Śniardwy - największe jezioro w Polsce.

Szlak rzeki Krutyni uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków turystyki kajakowej. Długość to ponad 100 km; składa się z kilkunastu jezior połączonych niewielkimi rzeczkami, objętymi wspólnym mianem Krutyni. Najsłynniejszym kajakarzem pływającym po Krutyni był Karol Wojtyła. A turystom sprzyja tu nie tylko piękna przyroda, ale także bardzo dobrze rozbudowana sieć stanic wodnych.

Klasztor w Wojnowie to malowniczo położony nad jeziorem Duś klasztor tzw. starowierców, którzy stanowili odłam Cerkwi prawosławnej. Powstał w miejscu pustelni, założonej w I połowie XIX wieku przez jednego z mnichów. Pod koniec XIX wieku stał się klasztorem żeńskim. W tej chwili mniszek już nie ma - ostatnia zmarła na początku obecnego stulecia. W klasztorze powstało gospodarstwo agroturystyczne, ale zachowano budynek klasztoru, a w nim kaplicę i mnisze cele, są one udostępniane zwiedzającym.

Śluzy na Kanale Mazurskim według pogłosek, miały umożliwić hitlerowskim U-bootom dotarcie na Mazury, gdzie miała powstać ich baza. To jednak tylko legenda. W rzeczywistości budowa kanału zaczęła się już w 1911 roku. Faktem jest natomiast, że miał umożliwić połączenie Mazur z Morzem Bałtyckim. Niestety, nie został dokończony. W wielu miejscach sam kanał zarósł, natomiast wciąż można podziwiać śluzy służące niwelowaniu różnic w poziomach wody. Jedna z nich, w pobliżu miejscowości Guja, została ukończona i służy do dziś.

Zamki gotyckie - budowane zarówno przez Krzyżaków, jak i do obrony przed nimi. Na terenie Warmii i Mazur można zwiedzić stawiane przez Krzyżaków zamki w Nidzicy, Reszlu, Kętrzynie, Ostródzie i Rynie, a także zamek kapituły warmińskiej w Olsztynie i zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Warte obejrzenia, choć niestety żaden z nich nie dorównuje rozmiarami krzyżackiej twierdzy w Malborku.

Wilczy Szaniec. W latach 1941-44 główna kwatera Adolfa Hitlera i naczelnego dowództwa hitlerowskich sił zbrojnych. Składała się z niemal 200 staranie zamaskowanych budynków, pracowało tu na co dzień ponad 2 tys. osób. W 1944 roku doszło tu do nieudanego zamachu na Hitlera, przeprowadzonego przez Clausa von Staffenberga i Wernera von Haeftena.

Żywkowo zwane "bocianią wioską", położone jest w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego, tuż przy granicy z obwodem kaliningradzkim. Choć bociany nawiedzają wiele miejscowości regionu, to akurat w Żywkowie jest ich tyle, że w sezonie około czterokrotnie przekraczają liczbę stałych mieszkańców wsi.

Kanał Ostródzko-Elbląski - ewenement na skalę światową. Dzięki zastosowaniu specjalnych pochylni, po których statki jadą, zamiast płynąć, udało się pokonać ponad 100-metrową różnicę poziomów wody, występującą na trasie z Ostródy do Elbląga. Pochylni jest 5, zostały wybudowane w połowie XIX wieku. Całkowita długość kanału wraz z odgałęzieniami to ponad 150 km.

Frombork - niewielki miasteczko powstałe w XIV wieku, leżące nad Zalewem Wiślanym. Było siedzibą kapituły warmińskiej, a jej najsłynniejszym przedstawicielem, i tym samym najsłynniejszym mieszkańcem Fromborka, był Mikołaj Kopernik. Właśnie tu napisał swoje przełomowe dzieło "De Revolutionibus". W tej chwili największe atrakcje Fromborka to katedra oraz grób Kopernika, proponuję jednak, by spojrzeć na Frombork jako na po prostu bardzo urokliwe miasteczko. A odwiedzając je, warto też zajrzeć do innych miejscowości nad Zalewem Wiślanym.

Pole Bitwy pod Grunwaldem. Tego miejsca nie trzeba chyba przedstawiać. Najbardziej atrakcyjne jest przez kilka dni w połowie lipca, kiedy zjeżdżają tu członkowie bractw rycerskich, by zaprezentować inscenizację bitwy z 1410 roku. Warto jednak przybyć pod Grunwald już dzień lub dwa przed inscenizacją. Co roku budowany jest tu średniowieczne rycerskie miasteczko, pracują średniowieczni rzemieślnicy, odbywają się także rycerskie turnieje. W tym roku to wszystko zacznie się już 14 lipca.

O ciekawych miejscach, które warto odwiedzić czasie wakacji, mówimy także na antenie RMF FM w specjalnym magazynie podróżniczym "Swoją drogą". W niedzielę Sławomir Kowalewski zabierze Was na Dolny Śląsk. Słuchajcie programu już od rana.