Wczoraj rozpoczęły się uroczystości wielkiego jubileuszu 600-lecia bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackimi. Jubileusz z udziałem m.in. prezydentów Polski i Litwy świętowany będzie w Krakowie, Grunwaldzie, a także w Malborku. Sobotnia inscenizacja bitwy z udziałem ponad 2 tys. rycerzy na Polach pod Stębarkiem ma przyciągnąć ponad 120 tys. widzów.

Zobacz również:

środa, 14 lipca

W środę w Krakowie pod Pomnikiem Grunwaldzkim odbyło się spotkanie prezydentów Polski Bronisława Komorowskiego i Litwy Dalii Grybauskaite. Z kolei na Zamku Królewskim na Wawelu otwarta została wystawa "Na znak świetnego zwycięstwa".

Na Polach pod Stębarkiem rozpoczęły się Dni Grunwaldu. Otwarty został jarmark średniowieczny, na którym można zwiedzić warsztaty średniowiecznych rzemieślników; zobaczyć, jak wykonuje się zbroje i broń, wyroby skórzane; jak szyje się ubiory według średniowiecznych technik.

czwartek, 15 lipca

Dziś prezydenci Polski i Litwy przyjadą do Grunwaldu. Uroczystości 15 lipca z udziałem głów państw zaplanował jeszcze w styczniu zmarły tragicznie prezydent Lech Kaczyński. W Apelu Prezydenckim na Wzgórzu Pomnikowym wezmą także udział przedstawiciele innych państw oraz Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego biskup Bruno Platter. Odbędzie się również widowisko "Grunwaldzkie Wici", prezentujące przybycie króla Władysława Jagiełły oraz Wielkiego Mistrza Ulryka von Jungingena wraz z chorągwiami konnymi. W historyczne postaci wcielą się członkowie bractw rycerskich.

Po południu uczestnicy uroczystości pod Grunwaldem udadzą się do Malborka, gdzie zwiedzą zamek krzyżacki. Na wieczór zaplanowano uroczystą kolację, a po niej - widowisko historyczne przygotowane specjalnie z myślą o 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

Spektakl noszący tytuł "Banderia 1410" przygotowała agencja SOS Music, a wyreżyserował Roman Kołakowski, który jest także autorem scenariusza. Jak informują przedstawiciele agencji SOS, materiałem źródłowym do opracowania scenariusza widowiska były historyczne dzieła Jana Długosza, w tym "Banderia Prutenorum" i "Insignia seu clenodia Regis et Regni Poloniae", a także traktaty i mowy Pawła Włodkowica. Wystąpią m.in. Jolanta Fraszyńska, Małgorzata Kożuchowska, Mirosław Baka, Robert Gonera i Wiktor Zborowski.

W Krakowie na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu odbędzie się koncert, podczas którego będzie można wysłuchać prawykonania utworów nagrodzonych przez jury konkursu "Wawel: musica festiva" oraz wykonania "II Symfonii Kopernikowskiej" na sopran i baryton solo, chór mieszany i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego.

piątek, 16 lipca

Jutro na Polach Grunwaldzkich turyści będą mogli ponownie wziąć udział w średniowiecznym festynie i jarmarku, turniejach, grach i zabawach, które odbędą się w obozie rycerskim. Na popołudnie zaplanowano występy zespołów folklorystycznych, a na wieczór - koncerty muzyki folkowej i dawnej. Przewidziano także wspólną zabawę plenerową; miłośnicy kina będą mogli przypomnieć sobie film Aleksandra Forda "Krzyżacy".

W Krakowie od jutra na Rynku Głównym będzie trwał jarmark z okazji 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Potrwa do 25 lipca.

sobota, 17 lipca

W sobotę uroczystości w Grunwaldzie rozpoczną się o godz. 9.00 od sejmiku grunwaldzkiego czyli wspólnych obrad z udziałem radnych sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, rady powiatu ostródzkiego i rady gminy Grunwald.

O 11.00 rozpocznie się Apel na Wzgórzu Pomnikowym, w którym udział zapowiedzieli premier Donald Tusk, marszałkowie Sejmu i Senatu Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Po złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Grunwaldzkim odbędzie się pokaz musztry paradnej orkiestry wojskowej i defilada. O godz. 13.00 rycerstwo w szykach bojowych wyruszy na pole bitwy, a godzinę później rozpocznie się widowisko z udziałem około 2200 odtwórców. Jak przed 600-laty, rycerze odśpiewają hymn "Bogurodzica" i ruszą w bój, który potrwa godzinę.

Po inscenizacji organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, m.in. pokazy lotów samolotów wojskowych Iskra, koncert orkiestr strażackich i występ Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Na wieczór zaplanowano festiwal ognia, pokaz sztucznych ogni oraz pokazy filmów w kinie plenerowym.

Kraków na 17 lipca przygotował wydarzenie przygotowane przez Bractwo Kurkowe. Rozpocznie się ono mszą św. w Bazylice Mariackiej, po której nastąpi złożenie wieńców pod pomnikiem Grunwaldzkim i uroczystość odsłonięcia rzeźby parkowej Ignacego Jana Paderewskiego w Parku Strzeleckim.

niedziela, 18 lipca

Świętowanie w Grunwaldzie zakończy się w niedzielę 18 lipca symbolicznym wyjściem wojsk na Malbork, gdzie rycerstwo będzie odtwarzać oblężenie zamku. Do godzin popołudniowych czynny będzie także jarmark średniowieczny.