Rok 2018 to już będzie rok, w którym zacznie się rozwijać nowoczesne polskie górnictwo - zapowiedziała premier Beata Szydło podczas czwartkowej konferencji prasowej z udziałem ministrów infrastruktury i energii.

Rok 2018 to już będzie rok, w którym zacznie się rozwijać nowoczesne polskie górnictwo - zapowiedziała premier Beata Szydło podczas czwartkowej konferencji prasowej z udziałem ministrów infrastruktury i energii.
Premier Beata Szydło, minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk /Radek Pietruszka /PAP

Stoimy przed wyzwaniami, że górnictwo musi się zmieniać i ono się zmienia - podkreśliła szefowa rządu.

Oceniła, że podjęte przez ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego dotychczasowe działania w resorcie "przynoszą dobre rezultaty". Premier zwróciła jednak uwagę, że nie jest to proces zakończony. Umówiliśmy się z panem ministrem Tchórzewskim, że do końca tego roku te podstawowe reformy zostaną zakończone i rok 2018 to już będzie rok, w którym zacznie się rozwijać nowoczesne polskie górnictwo - zaznaczyła premier.

Zdaniem Szydło, polskie górnictwo ma być oparte na nowoczesnych technologiach. Będziemy szukać nowych rozwiań. Również mamy ambitne plany dotyczące zgazowania węgla - mówiła.

Premier przyznała, że na razie te plany są w trakcie analiz i badań. Współpraca z instytutami badawczymi, naukowymi i uczelniami "ma dać podstawy do tego, by od 2018 roku właśnie można było realizować ambitne plany rozwoju nowoczesnego polskiego górnictwa".

Mieszkanie Plus priorytetem dla Adamczyka

Beata Szydło przyznała także, że priorytetem dla ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka jest sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości - Mieszkanie plus.

Pan minister Adamczyk ma właściwe jedno zadanie: zadanie polegające na konsekwentnym, skutecznym wydawaniu pieniędzy unijnych i realizowaniu inwestycji - powiedziała premier podczas konferencji prasowej w ramach przeglądu resortów.

Jak oceniła, do tej pory resort świetnie sobie z tym radzi, bo realizuje projekty, które są już zawansowane i na które podpisywane są umowy na różne kwoty środków unijnych.

Premier wskazała, że szef resortu budownictwa ma trzy najważniej cele. Pierwsza rzecz - sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości - Mieszkanie plus. To jest to zadanie, z którego na pewno pan minister Adamczyk zostanie rozliczony na koniec roku. Pilotażowy program już ruszył. Mieszkania już zaczynają powstawać. Ale to jest dopiero pilotaż - mówiła Szydło.

Szefowa rządu oceniła, że program "jest ambitny, kompleksowy, złożony z kilku programów, które są kierowane zarówno do samorządów, jak i do indywidualnych inwestorów i do inwestorów, którzy budują na systemie wielorodzinnym. To jest ten najważniejszy priorytet dla ministra Adamczyka" - podkreśliła Beata Szydło.

Satysfakcjonujące projekty kolejowe

Jak podkreśliła premier Beata Szydło obok programu Mieszkanie plus - priorytetem dla ministra Adamczyka są inwestycje kolejowe.

W ubiegłym roku wielokrotnie spotykaliśmy się z takimi głosami, że zbyt mało dzieje się z kolejami, że zbyt mało zrealizowanych jest inwestycji - powiedziała premier.

Podkreśliła, że po czwartkowej rozmowie z szefem MIB może powiedzieć: "jestem usatysfakcjonowana wielkością zaawansowanych w tej chwili kontraktacji projektów kolejowych". Dodała, że konieczny jest bardzo silny monitoring i nadzór ministerstwa nad tym, żeby te projekty zostały zrealizowane.

Mamy doświadczenie z poprzednich lat, z poprzednich rządów, kiedy praktycznie rzecz biorąc pieniądze w polskie inwestycje na kolejach nie zostały realizowane - powiedziała szefowa rządu. Jej zdaniem wynikało to z różnych powodów. My stawiamy sobie takie cele, że te wszystkie środki, które zostały przeznaczone w tej perspektywie finansowej na inwestycje kolejowe, będą zrealizowane - zadeklarowała.

Szydło wskazała, że kolejnym priorytetem ministra Adamczyka jest realizacja tych inwestycji drogowych, które już zostały rozpoczęte. Przypomniała, że chodzi o dwa duże projekty: Via Carpathia oraz Via Baltica.

Ważne - jak podkreśliła - będą też inne projekty, które Polska realizuje w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Dodała, że chodzi o realizację programu autostradowego, dróg lokalnych i dróg, które ważne są dla poszczególnych regionów naszego kraju.

Ten program inwestycji drogowych zostanie niebawem również znowelizowany przez rząd. Rząd przyjmie stosowaną uchwałę - podsumowała premier.

Inwestorski tor przeszkód do likwidacji

Przygotowany projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego ma wpłynąć na ułatwienia w realizacji inwestycji budowlanych i mieszkaniowych. Likwidujemy "inwestorski tor przeszkód". To było potężne działanie związane z przygotowaniem projektu ustawy. Podczas konsultacji społecznych odbyło się kilkadziesiąt spotkań, w których brało udział wiele tysięcy osób - powiedział Adamczyk.

Minister powiedział też, że program mieszkanie plus jest jednym z najważniejszych programów Prawa i Sprawiedliwości.

Jego realizacja przebiega zgodnie z harmonogramem, który przedstawiliśmy na początku czerwca ubiegłego roku. Pilotaż, który jest realizowany powoduje, że praktycznie kilkanaście tys. mieszkań jest praktycznie zakontraktowanych. W dwóch miejscach trwa realizacja inwestycji mieszkaniowych a prawdopodobnie pod koniec roku pierwsze mieszkania z pilotażu zostaną oddane do użytku - powiedział Adamczyk.

Program mieszkanie plus to nie tylko realizacja inwestycji. To także inne komponenty. Wsparcie dla samorządów, które pozwoli wyzwolić inicjatywy inwestycyjne w obszarze budownictwa komunalnego, społecznego. To także rozwiązania prawne, które uruchomią potencjał spółdzielni mieszkaniowych w realizacji mieszkań, to też możliwości w zakresie odkładania oszczędności na mieszkania na rynku wtórnym i pierwotnym - dodał.

Minister powiedział, że proces legislacyjny w przypadku Narodowego Programu Mieszkaniowego powinien zostać zakończony do połowy tego roku.

(az)