Sejm głosami koalicji przyjął jeden z najbardziej kontrowersyjnych projektów zmian ustaw przygotowanych przez Platformę Obywatelską. Spółki kapitałowe mają działać w oparciu o prawo handlowe. To sposób PO na uzdrowienie służby zdrowia. Nie było niespodzianką, że Lewica nie poparła ustawy.

Ustawa i tak została przyjęta, ale to że Lewica głosowała przeciw wróży, że i przy odrzuceniu prezydenckiego weta, koalicja PO-PSL będzie osamotniona. Zbigniew Chlebowski uważa, że Platforma została oszukana: Jeżeli ktoś oszukuje, to ja przyznam się szczerze, że nie mam pomysłu, jak z takimi ludźmi rozmawiać. Jeżeli Lewica będzie za wetem pana prezydenta – a wszystko niestety na to wskazuje – to zła decyzja.

Ewa Kopacz nie zamierza składać broni: Będziemy oczywiście apelować do pana prezydenta, będziemy apelować również do Lewicy. Wydaje się, że prezydenta nie da się przekonać, z Lewicą można się natomiast targować w Senacie. Marek Balicki mówi o trzech warunkach: Po pierwsze dobrowolne przekształcenia. Większość udziałów podmiotów publicznych - my bylibyśmy skłonni nawet pójść na propozycję, żeby to było 51 procent. Po trzecie nie dla zysku. Jednak szef klubu Platformy twierdzi, że na dalsze ustępstwa jego partia nie pójdzie.

Dzisiaj idziemy z książeczką RUM-owską, ze skierowaniem do szpitala i nawet jeżeli jest kolejka, to pacjent jest przyjęty. Proszę nie wierzyć w te bzdury, że nie będzie kolejek w prywatnym szpitalu - mówi Dorota Gardias, szefowa Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, która wspólnie z koleżankami obserwowała sejmową debatę.

Kilka razy przy kluczowych poprawkach, nad którymi głosował Sejm aż się gotowało. Były okrzyki, buczenia a nawet gwizdy. Posłowie PiS chcieli nawet przerwy w obradach, aby żywiołowo reagującego posła Palikota przebadać – jak to ujęli – specjalistycznym aparaturą. Zapewne chodziło o alkomat.

Ze wszystkich stron padały oskarżenia o hipokryzję i apele o moralność. Kiedy z takim przesłaniem wystąpił poseł Gosiewski, z ust zdenerwowanej minister Kopacz usłyszał, że jest ostatnim specjalistą od moralności. Padały też wyliczanki kto, z której strony i ile razy zeznawał już przed prokuratorem, i kto chce robić przekręty w służbie zdrowia. Wszyscy zwracają się też do pielęgniarek, które oglądają obrady z sejmowej galerii: „Trzeba było o nie zadbać, a nie pałować, kiedy rozbiły białe miasteczko” – usłyszeli posłowie PiS.

Prezydent już dawno zapowiadał weto. Jakie są w takim razie możliwe scenariusze na dziś? O tym reporter RMF FM Mariusz Piekarski: