Minister Rolnictwa ograniczył zakres rządowego programu „Szklanka mleka”. Od jutra dzieci ze szkół podstawowych będą dostawać mleko tylko trzy razy w tygodniu, a nie jak dotychczas każdego dnia. Poza tym akcja będzie trwała nie przez cały rok szkolny, ale przez osiem miesięcy - od 1 października do końca maja. Ograniczenia są spowodowane brakiem środków na program.

Resort rolnictwa tłumaczy, że zmiany są konieczne, bo już widać, że zabraknie na ten cel pieniędzy. Wcześniej ministerstwo oszacowało, że wydatki budżetu na dopłaty do mleka wyniosą w tym roku szkolnym około 90 milionów złotych. Po zebraniu zgłoszeń do szkół okazało się jednak, że potrzeba na to ponad 200 milionów złotych.

Już w poprzednim roku szkolnym program przerósł oczekiwania ministerstwa i rząd musiał przekazać dodatkowe pieniądze z rezerwy celowej budżetu. W sumie program ten kosztował około 220 milionów złotych, z czego 57 milionów wyłożyła Unia Europejska, a 5 milionów dopłacił Fundusz Promocji Mleczarstwa. Wtedy w akcji uczestniczyło 35 proc. ogółu uczniów z prawie 14 tysięcy szkół.

Przedstawiciele resortu rolnictwa zapewniają, że rząd podczas prac nad przyszłorocznym budżetem będzie chciał zwiększyć kwotę na program „Szklanka mleka”. Nie podał jednak, o jaką kwotę chodzi. Branża mleczarska nie jest zadowolona z tych ograniczeń. Jej przedstawiciele twierdzą, że część dystrybutorów będzie musiała wycofać się z akcji.

Unijny program "Szklanka mleka" działa w Polsce od 2004 r., ale rozwinął się dopiero w 2007 r., kiedy zaczęto go dotować z budżetu krajowego. Akcja ma kształtować nawyki zdrowego odżywiania się wśród dzieci.