​Zamknięte boczne wejścia do Urzędu Miasta, priorytetowa obsługa umówionych wizyt oraz limitowany dostęp do sali obsługi interesantów. W ten sposób od najbliższego poniedziałku będzie działać szczeciński ratusz. Podobne zmiany już wprowadził urząd miasta w Koszalinie.

​Zamknięte boczne wejścia do Urzędu Miasta, priorytetowa obsługa umówionych wizyt oraz limitowany dostęp do sali obsługi interesantów. W ten sposób od najbliższego poniedziałku będzie działać szczeciński ratusz. Podobne zmiany już wprowadził urząd miasta w Koszalinie.
Zdj. ilustracyjne /shutterstock /Shutterstock

Od poniedziałku szczeciński urząd miasta zmieni zasady przyjmowania petentów. Osoby z zewnątrz będą miały dostęp tylko do biura obsługi interesantów i USC

Dla mieszkańców dostępne będzie jedynie wejście do prawego skrzydła, gdzie załatwiana jest większość spraw interesantów. Tam też działa punkt informacyjny, do którego można zgłaszać się po pomoc m.in.: w sprawie określonych procedur lub wniosków.

Ze względów bezpieczeństwa w sali obsługi interesantów będzie mogło przebywać jednocześnie maksymalnie 57 osób. Dla osób załatwiających sprawy w tym miejscu są do dyspozycji dwa biletomaty ustawione w holu.

Biletomat dla interesantów do działalności gospodarczej, Szczecińskiej Karty Rodzinnej i Seniora oraz odbioru dowodów osobistych ustawiony jest przed pokojem nr 36, a dla interesantów Urzędu Stanu Cywilnego na II piętrze. 

Wyjątkiem jest procedura rejestracji pojazdu. Każdego dnia o godz. 7.30, bilety (ze wskazaniem konkretnej godziny) będą wydawane przez urzędników w specjalnie oznaczonym punkcie w sali obsługi interesantów.

W Szczecinie cały czas można będzie załatwić urzędową sprawę w magistracie, nie rezerwując wcześniej terminu. Urzędnicy przypominają, że w związku z trwającą pandemią najszybszym i najlepszym sposobem jest zapisanie się na wizytę przez internet lub telefon

Umówienie się to same korzyści: konkretny i pewny termin, komfort, brak oczekiwania w kolejce oraz krótszy czas realizacji sprawy - mówi Dariusz Sadowski z urzędu miasta.

Ze względów bezpieczeństwa wszystkie osoby wchodzące na teren Urzędu Miasta będą poddawane pomiarowi temperatury ciała, a także będą musiały zdezynfekować dłonie oraz mieć założone maseczki ochronne zakrywające usta i nos. Wskazane będzie też zachowanie dystansu społecznego.

Analogiczne zasady będą obowiązywać w Filii Urzędu Miasta na Prawobrzeżu.

W Koszalinie zmiany już obowiązują

Od środy do końca lutego obowiązują obostrzenia w koszalińskim magistracie. Przy głównym wejściu ponownie pojawiła się bramka, która mierzy temperaturę wchodzącym do ratusza. 

Możliwości kontaktu z pracownikami ratusza są ograniczone. W przypadku wydziałów: Komunikacji, Spraw Obywatelskich, Finansowego (wymiar podatku), Księgowości (windykacje) oraz Urzędu Stanu Cywilnego i Biura Działalności Gospodarczej, konieczne jest umówienie się na konkretną godzinę za pomocą Systemu Rezerwacji na stronie internetowej urzędu. W przypadku pozostałych wydziałów, umówić się można telefonicznie.

W przypadku składania pism można zrobić w kancelarii, wchodząc do budynku ratusza. 

Podobnie wygląda to w przypadku kas, które obsługują klientów. Urzędnicy zalecają używanie kart płatniczych i przypominają, że wpłat można dokonać również za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej.