Dziewięć milionów metrów sześciennych piasku będzie do wzięcia już od czerwca w Świnoujściu. Właśnie tyle urobku z dna wybiorą pogłębiarki przy budowie gazoportu. Jeżeli nie znajdzie się nikt chętny na zagospodarowanie tak ogromnej ilości piasku, wówczas zostanie on wywieziony w głąb morza i tam zrzucony na tzw. klapowisko.

Niestety, piasku nie można wykorzystać do produkcji betonu ani użyć przy budowie gazoportu, bo jest zbyt drobny. Świetnie natomiast nadaje się on do piaskownic czy na usypanie sztucznej megaplaży. Chętni i poważni kontrachenci otrzymają piasek niemal w każdej ilości i za zupełną "darmochę".

Są tylko dwa warunki. Zabieranie piasku nie może wpływać na harmonogram prac budowy terminalu gazowego i nie może generować z naszej strony żadnych kosztów, czyli potencjalny odbiorca sam musi się zatroszczyć o transport - mówi Ewa Wieczorek, rzecznik urzędu Morskiego w Szczecinie.

9 milionów metrów sześciennych to dość dużo i dlatego - choć początek budowy zewnętrznego portu już w czerwcu - już teraz warto rozejrzeć się odpowiednim transportem.