Już ponad 243 tys. pielgrzymów, którzy przyjadą latem na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, zgłosiło chęć odwiedzenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz - wynika z danych duszpasterstwa młodzieży diecezji bielsko-żywieckiej, które prowadzi zapisy. Uczestnicy ŚDM będą mogli zwiedzić były obóz w dniach od 20 do 28 lipca oraz od 1 do 3 sierpnia. Zobaczą go jedynie ci pielgrzymi, którzy zarejestrują się na stronie internetowej mlodzi.duszpasterstwa.bielsko.pl/auschwitz/.

Pula miejsc przeznaczona dla pielgrzymów wynosi ok. 300 tys. i sukcesywnie się zmniejsza. Wolnych pozostało niespełna 57 tys. Wyczerpała się już pula w dniach bezpośrednio przed ŚDM - 24 i 25 lipca, a także w ich trakcie 27 i 28 lipca. Niewiele miejsc pozostało 26 lipca i 1 sierpnia.

Ogromna liczba zwiedzających wymogła wprowadzenie szczególnych zasad zwiedzania w Muzeum Auschwitz. Wymogi ochrony konserwatorskiej uniemożliwiają wejście do wnętrz historycznych budynków w byłym niemieckim obozie Auschwitz I. Pielgrzymi przejdą po jego terenie zapoznając się z wystawą plenerową, która przybliży najważniejsze zagadnienia z historii tego miejsca. Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum poinformował, że trwają już prace nad ekspozycją.

Pielgrzymi, którzy będą zwiedzali Muzeum, otrzymają też broszurę poświęconą historii Auschwitz. Zostanie wydrukowana w kilku wersjach językowych.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie z udziałem papieża Franciszka odbędą się w dniach 26 do 31 lipca przyszłego roku. 27 stycznia rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi powiedział, że bardzo prawdopodobna jest wizyta Ojca Św. także w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Papież mogłoby odwiedzić były obóz między 29 a 31 lipca. W tych dniach organizatorzy ŚDM nie udostępniają Muzeum pielgrzymom.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ub.r. były niemiecki obóz Auschwitz odwiedziła rekordowa liczba ponad 1,72 mln osób.

(mn)