Warszawa, Kraków, Kielce, Łódź, a także Poznań, Gdańsk i Rzeszów - między innymi w tych miastach odbędą się dziś blokady ulic. To kolejna odsłona trwających od czwartku w całym kraju manifestacji przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Wyrokowi, który oznacza zakaz aborcji w przypadku wady płodu.

Mapa powstała na podstawie wpisów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet na Facebooku.

Blokady i protesty odbędą się ponad stu miastach - nie tylko w Polsce, ale również w innych miastach Europy, m.in. w Londynie, Glasgow, Berlinie, Pradze czy Wiedniu.


PROTESTY NA ŻYWO RELACJOUJEMY TUTAJ>>>


W Katowicach najpierw ok. godz. 16 ma się rozpocząć blokada miasta. Prawdopodobnie będzie to przejazd samochodami protestujących. Organizatorzy wstępnie wskazują okolice Spodka jako miejsce zbiórki, choć zaznaczają, że dokładna lokalizacja i trasa przejazdu będzie podana w ostatniej chwili. 

O godz. 19 - podobnie jak w ostatnich dniach - protestujący mają się też spotkać przed katowicką katedrą. Po południu i wieczorem protestów, blokad i tzw. spacerów można się spodziewać także w innych miastach woj. śląskiego m.in. w Częstochowie, Bielsku-Białej, Gliwicach, Zabrzu, Zawierciu i Żywcu.

W Krakowie o godz. 16 uczestnicy protestu mają przechodzić na przejściach dla pieszych, blokować niektóre drogi wyjazdowe, a także kolumnami samochodów powoli przemierzać główne ulice miasta. O godz. 16 uczestnicy mają wyjechać sprzed czterech centrów handlowych w mieście - z ulicy Sosnowieckiej, Alei Pokoju, Wielickiej i Kapelanki.

W Warszawie protest zaplanowano także na godz. 16. Ma to być blokada ulic w każdy możliwy sposób - samochodami, rowerami, pieszo. Godzinę później studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zapowiedzieli blokadę ronda ONZ. 

Trójmiasto również stanie dziś w korkach. W Gdańsku około godz. 16 sprzed Opery Bałtyckiej ruszyć samochodowa blokada miasta. Jej uczestnicy przejadą główną arterią w kierunku Gdyni i zawrócą. 

Z Gdyni natomiast, w podobnej formie, blokada ruszyć ma z okolic Skrzyżowanie Zwycięstwa z ul. Wielkopolską. Protestujący będą kierować się do centrum miasta. Ze skweru Kościuszki z kolei, również o godz. 16, ruszy piesza demonstracja. Protestujący także zapowiedzieli blokadę miasta. Godzinę później wyruszy marsz z okolic Forum Gdańsk. Uczestnicy manifestacji przejdą przez Błędnik, główną arterią miasta, aż do katetery w Oliwie.

W Poznaniu blokady zostaną zorganizowane w takich miejscach jak rondo Kaponiera, rondo Jana Nowaka Jeziorańskiego, czy rondo Śródka. Ich pomysłodawcy namawiają do tego by ich uczestnicy np. przechodzili w kółko dużymi grupami przez przejścia dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej. W czasie akcji nie wykluczony jest też paraliż ulic prowadzących w kierunku autostrady do dworca czy lotniska. Po akcji blokowania dróg protestujący w Poznaniu planują kolejne spotkanie na Placu Wolności, które ma się rozpocząć o godz. 19. 

Podobną akcję w Wielkopolsce zapowiedzieli również aktywiści w Pile. W województwie lubuskim manifestacje zostaną zorganizowane w Zielonej Górze i w Gorzowie Wielkopolskim

Protesty przygotowują także przeciwnicy decyzji Trybunału Konstytucyjnego na Podhalu i Podkarpaciu. 

W Zakopanem manifestacja odbędzie się na skrzyżowaniu Alei 3 Maja i ulicy Kościuszki. Protestujący zamierzają blokować ruch samochodowy przechodząc przez przejścia dla pieszych. Na rynku w Nowym Targu o godz. 16:00 ruszy Marsz do Wolności. Jeszcze dokładnie nie wiadomo, w którym kierunku będzie zmierzał. Również o godz. 16.30 w Rzeszowie planowany jest protest samochodowy, którego uczestnicy spotykają się pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego. 

Na mapie możecie zobaczyć także protesty, które zaplanowane są w Polsce na najbliższe dni. Jest ona aktualizowana na bieżąco. 

1

Co oznacza wyrok Trybunału Konstytucyjnego?

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę.

Wyrok TK zapadł w pełnym składzie. Zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.

Obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu; pozostałe to sytuacja, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.