Reklama

 • Sprawdź, czy Twój pracodawca płaci składki! Apel pracowników ZUS

  Wtorek, 9 października 2012 (20:16)

  "Zbyt mało osób ubezpieczonych kontroluje, czy ich pracodawcy odprowadzają odpowiednie składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych" - wskazali pracownicy ZUS w Lublinie. Zaapelowali, aby sprawdzać swoje składki w oddziałach ZUS.

  Zdjęcie

  Pracownicy ZUS apelują, by sprawdzać, czy pracodawca odprowadza składki /Archiwum RMF FM
  Pracownicy ZUS apelują, by sprawdzać, czy pracodawca odprowadza składki
  /Archiwum RMF FM

  Jak podali, ubezpieczeni sprawdzają swoje konta głównie wtedy, gdy pojawiają się jakieś problemy, np. nie mogą skorzystać z opieki lekarskiej, bo okazuje się, że pracodawca nie opłacił ich ubezpieczenia, a także, gdy składają wniosek o zasiłek chorobowy czy o przyznanie renty i wtedy okazuje się, że pracodawca np. zaprzestał przekazywania składek do ZUS.

  Mobilizująco działają czasem raporty, które otrzymują wszyscy ubezpieczeni raz w roku z ZUS. W raportach są informacje o wysokości odprowadzonych składek, o kapitale początkowym i hipotetycznej wysokości przyszłej emerytury. Zdarza się bowiem, że po przeanalizowaniu raportu ubezpieczony zauważa, że kwoty przekazywanych składek są zbyt niskie, albo że w pewnych miesiącach nie były opłacone.

  Stan swojego konta można sprawdzić osobiście w oddziale ZUS lub wysłać pocztą prośbę o podanie tych informacji. Można też kontrolować przekazywanie składek przez pracodawcę do ZUS przy pomocy internetu - na działającej od czerwca Platformie Usług Elektronicznych.

  Od poniedziałku do 12 października we wszystkich oddziałach ZUS w Polsce prowadzone są Dni Ubezpieczonego, w ramach których można skorzystać z porad i konsultacji z ekspertami ZUS, ale także Państwowej Inspekcji Pracy, Narodowego Funduszu Zdrowia czy Izby Skarbowej.

  Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

  RMF FM/PAP

Skomentuj artykuł: Sprawdź, czy Twój pracodawca płaci składki! Apel pracowników ZUS

Wasze komentarze (15)

Dodaj komentarz
gość

~gość -

Jak mogę dokładnie przez internet sprawdzić czy pracodawca opłaca mi wszystkie składki zus?proszę o odpowiedż.dzięki

ppp

~ppp -

ja mam wyręczać pracowników zusu z ich obowiązku ! , a oni co w tym czasie , na zakupy , do fryzjerki czy palić papierosy ?

Mirek

~Mirek -

A czy gdy ja przejdę na emeryturę za 30 lat i zaapeluję o godną emeryturę to ją dostanę? Śmiem wątpić, gdyby nie to że już odkładam na lokatach w getinie z myślą o starości to pewnie byłbym skazany na nędzne grosze od ZUS.

robus

robus -

ZUS za niezapłaconą złotówkę blokuje rachunki bankowe więc po co ta gadka? żeby odzyskać 2 zł potrafi wysłać 10 listów poleconych do Banków.

statystyczny polak

~statystyczny polak -

Przecież w Polsce wszystkie większe firmy prywatne i zagraniczne są zwolnione z opłacania ZUS, bo zatrudniają na umowach o dzieło (śmieciowych)

a

~a -

ale jaja -jak mowi smolen .ja mam sprawdzac czyli wykonywac prace zatrudnionych w zus-ie .przeciez to zus powinien egzekwowac oplacanie sladek ktore sa obowiazkowe

geniusz1

geniusz1 -

Interesant w internecie może się zarejestrować i sprawdzić wszelkie informacje.