Polska bardzo liczy na zacieśnienie współpracy gospodarczej i politycznej z Węgrami - powiedziała premier Beata Szydło po spotkaniu z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbanem. Ich rozmowa dotyczyła m.in. realizacji wspólnych projektów oraz bezpieczeństwa energetycznego.

Polska bardzo liczy na zacieśnienie współpracy gospodarczej i politycznej z Węgrami - powiedziała premier Beata Szydło po spotkaniu z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbanem. Ich rozmowa dotyczyła m.in. realizacji wspólnych projektów oraz bezpieczeństwa energetycznego.
Beata Szydło i Viktor Orban /PAP/Radek Pietruszka /PAP

Beata Szydło podkreśliła, że wizyta na Węgrzech jest jedną z jej pierwszych bilateralnych wizyt zagranicznych. Oczywiście spotykaliśmy się już wcześniej z panem premierem w Brukseli i w Pradze, ale po raz pierwszy mogliśmy dzisiaj porozmawiać o sprawach Polski i Węgier - zaznaczyła. Oświadczyła też, że Polska bardzo liczy na to, że "współpraca z węgierskimi braćmi - gospodarcza i polityczna - będzie coraz bardziej się zacieśniała". Tak jak pan premier powiedział, dla nas wszystkich ważne jest to, aby Europa Środkowa, by nasz region rozwijał się i żeby był ważnym graczem na arenie międzynarodowej, również w UE. Dlatego bardzo się cieszę, że mogliśmy dzisiaj porozmawiać o ważnych sprawach  - tłumaczyła.

Jak relacjonowała Szydło, rozmowa z Orbanem dotyczyła m.in. kwestii europejskich takich jak Brexit, czyli ewentualnego wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, a także problemu migracji. To są tematy, które w najbliższym czasie będziemy omawiali w UE i jest nasza zdecydowana wola, aby Grupa Wyszehradzka, w skład której wchodzą przecież Węgry i Polska, miała tutaj to stanowisko  - zaznaczyła premier. Wyraziła też nadzieję, że stanowisko to zostanie wypracowane na najbliższym spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w przyszły poniedziałek, w Pradze.


Odnosząc się do problemu migracji, Szydło przypomniała postulaty swego rządu dotyczące potrzeby wzmacniania strefy Schengen, niesienia pomocy humanitarnej uchodźcom, ale przede wszystkim rozwiązania problemu migracji poza granicami zewnętrznymi UE.

Szefowa polskiego rządu poinformowała ponadto, że "umówiła się" z Orbanem na realizację "ważnych projektów gospodarczych". Tak, jak mówił pan premier, chcemy realizować projekty infrastrukturalne, transportowe; mówiliśmy o bezpieczeństwie energetycznym (...) Jesteśmy zdecydowani na to, żeby wspólne połączenia transportowe, komunikacyjne jeszcze bardziej zacieśniały współpracę w regionie, również współpracę pomiędzy naszymi krajami - zadeklarowała Szydło.

"Od sukcesu naszego regionu zależy sukces całej Europy"

Viktor Orban zapewnił, że "wysoko ocenia i docenia" wizytę premier Szydło w Budapeszcie. Ta wizyta ma wielkie znaczenie, ponieważ od sukcesu naszego regionu, Europy Środkowo-Wschodniej, zależy tak naprawdę sukces całej Europy - podkreślił. Zaznaczył, że przyjaźń polska-węgierska przetrwała wiele prób w historii. Zadeklarował też, że jeśli "jakakolwiek niegodziwość" będzie wymierzona w stronę Polski, to nasz kraj może liczyć na solidarność Węgier.

Premierzy mówili również o współpracy transatlantyckiej. Jesteśmy na ostatnim etapie realizacji porozumienia z Walii. Ze zrozumieniem przyjmujemy stanowczą wolę Warszawy, aby zapewnić stacjonowanie NATO-wskich sił w regionie środkowoeuropejskim. Każde państwo ma prawo do tego, żeby podjąć taką decyzję. Rozumiemy stanowisko polskie i będziemy to analizować - powiedział Orban.

Europa od strony południowej jest bezbronna, Grecja nie jest w stanie obronić Europy (przed uchodźcami). Nadal proponujemy, by stworzyć nową linię obrony na granicy bułgarsko-greckiej i grecko-macedońskiej i na tej linii zapewnić bezpieczeństwo dla naszego kontynentu - stwierdził Orban, odnosząc się do kryzysu migracyjnego.

Premier Szydło po rozmowie z Orbanem spotkała się z przewodniczącym parlamentu Węgier Laszlo Koeverem; szefowa rządu złożyła też kwiaty pod Pomnikiem Rewolucji '56, na grobie premiera Węgier Imre Nagya oraz pod Drzewcem upamiętniającym polskie ofiary i bohaterów Rewolucji '56 roku.

(mn)