W marcu wśród osób, które chciałyby wziąć udział w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskało PiS -30 proc.; na drugim miejscu jest KO - 24 proc., na trzecim Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni - 14 proc. - wynika z sondażu Kantar. Lewicę poparłoby 8 proc. wyborców, a Konfederację - 5 proc.

Drugie miejsce należy do Koalicji Obywatelskiej, posiadającej prawie jedną czwartą głosów (24 proc.).

Kolejną pozycję zająłby Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, który to zostałby poparty przez 14 proc. wyborców.

Poza czołową trójką uplasowała się Lewica (8 proc.) oraz Konfederacja, uzyskująca poparcie na poziomie 5 proc. głosów.

Do Sejmu nie dostałyby się PSL-Koalicja Polska osiągając 3 procentowe poparcie wyborcze oraz ugrupowanie Kukiz’15 uzyskując 2 proc. głosów.

W porównaniu do lutego odnotowano wzrost poparcia dla Koalicji Obywatelskiej (o 6 punktów procentowych) oraz Lewicy (o 1 punkt procentowy).

Spadek poparcia odnotowało natomiast Prawo i Sprawiedliwość (o 1 punkt procentowy), Ruch Polska 2050 (o 1 punkt procentowy), Konfederacja (o 1 punkt procentowy) oraz PSL-Koalicja Polska (o 1 punkt procentowy).

Poparcie dla ugrupowania Kukiz’15 nie zmieniło się.

Co z frekwencją?

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 14 proc. nie potrafiło zdecydować na kogo oddałoby swój głos.

W marcu dwie trzecie Polaków (67 proc.) deklaruje chęć udziału w wyborach do Sejmu, po epidemii koronawirusa.

33 proc. respondentów zdecydowanych jest do wzięcia udziału w głosowaniu, natomiast 34 proc. badanych raczej planuje wziąć udział w wyborach.

Przeciwne stanowisko wyraża 20 proc. respondentów - 9 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, a 11 proc. osób mówi, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach.

13 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

W porównaniu do wyników uzyskanych w lutym, o 1 punkt procentowy zwiększył się odsetek osób zdecydowanie zamierzających głosować przy jednoczesnym spadku odsetka osób wskazujących, że raczej wezmą udział w wyborach (o 3 punkty procentowe).

Odsetek badanych zdecydowanie niezamierzających wziąć udziału w głosowaniu, zmniejszył się o 2 punkty procentowe, natomiast procent osób raczej nieplanujących głosować wzrósł o 2 punkty procentowe.

Badanie wykonano w dniach 5 -10 marca 2021 roku, na reprezentatywnej próbie 985 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=666 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach)Technika: wywiady bezpośrednie wspomagane komputerowo (CAPI).