Poprawiły się notowania rządu Beaty Szydło – wynika ze styczniowego sondażu CBOS. Zwolennicy obecnego gabinetu to 36 proc. badanych, 31 proc. - przeciwnicy, a 28 proc. deklaruje obojętność. Zadowolonych z tego, że rządem kieruje Beata Szydło jest 41 proc. respondentów, niezadowolonych - 40 proc.

Poprawiły się notowania rządu Beaty Szydło – wynika ze styczniowego sondażu CBOS. Zwolennicy obecnego gabinetu to 36 proc. badanych, 31 proc. - przeciwnicy, a 28 proc. deklaruje obojętność. Zadowolonych z tego, że rządem kieruje Beata Szydło jest 41 proc. respondentów, niezadowolonych - 40 proc.
Ministrowie przed posiedzeniem rządu /PAP/Jakub Kamiński /PAP

Grupa popierających rząd premier Beaty Szydło w porównaniu do badań z grudnia zwiększyła się z 30 do 36 proc. (wzrost o 6 pkt proc.), przeciwników - zmalała o 3 punkt proc., a obojętnych - o 2 punkty proc. Według CBOS, na wzrost poparcia wpłynęła "ustawodawcza ofensywa PiS, mająca na celu pokazanie, że partia ta i tworzony przez nią rząd są zdeterminowane do realizacji przedwyborczych obietnic".

Kto za, a kto przeciw?

Stosunek do rządu najsilniej określa orientacja polityczna. Zwolennicy gabinetu Beaty Szydło przeważają wśród osób deklarujących prawicowe poglądy polityczne (64 proc.) Wśród identyfikujących się z lewicą ponad połowę stanowią przeciwnicy obecnego gabinetu (60 proc.).

CBOS wskazuje, że pozytywnemu stosunkowi do rządu sprzyja wysoki poziom religijności (branie udziału w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu) a niechęć do rządu wyraża prawie połowa niepraktykujących. Zauważa też, że rząd ma najwięcej przeciwników wśród mieszkańców dużych miast (51 proc.), respondentów z wykształceniem wyższym i osób "względnie dobrze sytuowanych" - czyli o miesięcznych dochodach per capita 2000 zł i więcej (55 proc.).

Rząd - według CBOS - może liczyć głównie na poparcie zdeklarowanych wyborców PiS (84 proc.), a przychylny stosunek ma do niego także duża część (47 proc.) elektoratu ruchu Kukiz'15. Niechętni rządowi są w większości zwolennicy Nowoczesnej Ryszarda Petru (79 proc.) i sympatycy PO (67 proc.).

Z kolei osoby, które nie mają jasnych preferencji partyjnych, a deklarujące chęć udziału w następnych wyborach mają ambiwalentny stosunek do rządu. Wśród osób, które nie zamierzają głosować lub są niepewne swojego udziału, najczęstszym nastawieniem do rządu jest obojętność (odpowiednio: 49 i 17 proc.)

Jakie oceny dla Beaty Szydło?

Zadowolonych z tego, że na czele rządu stoi Beata Szydło, jest 41 proc. badanych (8 punktów proc. więcej niż w grudniowym sondażu), niezadowolonych z tego jest 40 proc. (4 punkt proc. mniej niż poprzednio). Zdania nie wyraziło 19 proc. badanych (o 4 pkt proc. mniej).

Szydło jako premiera akceptuje zdecydowana większość sympatyków PiS; zadowolenie z urzędującej premier przeważa też w elektoracie Kukiz'15. Zdecydowanie bardziej krytyczni w odbiorze premier są zwolennicy Nowoczesnej i PO. Wśród osób niezdecydowanych, kogo poprzeć w hipotetycznych wyborach i biernych politycznie Beata Szydło częściej spotyka się z dezaprobatą niż akceptacją.

Sondaż został przeprowadzony przez CBOS metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 7-14 stycznia 2016 r. na liczącej 1063 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

(mn)