Dla 40 proc. badanych główną siłą opozycyjną w kraju jest dziś Platforma Obywatelska, a dla 11 proc. - Nowoczesna - wynika z badania TNS Polska. 20 proc. ankietowanych uważa, że działalność opozycji przynosi dziś Polsce więcej pożytku niż szkody.

Dla 40 proc. badanych główną siłą opozycyjną w kraju jest dziś Platforma Obywatelska, a dla 11 proc. - Nowoczesna - wynika z badania TNS Polska. 20 proc. ankietowanych uważa, że działalność opozycji przynosi dziś Polsce więcej pożytku niż szkody.
Grzegorz Schetyna /PAP/Adam Warżawa /PAP

9 proc. za główną siłę opozycji uważa Prawo i Sprawiedliwość, natomiast dla 3 proc. główna siła opozycji to partia Kukiz’15. Po jeden procent badanych wskazało na SLD, PSL, partię KORWIN oraz na Komitet Obrony Demokracji. Co trzeci Polak, 33 proc., nie ma zdania na ten temat.

TNS Polska zaznacza, że podobne badanie na temat opozycji zostało przeprowadzone w 2006 r.; w latach 2005-2007 u władzy było PiS. W porównaniu do wyników uzyskanych dziesięć lat temu znacząco mniej osób, różnica 18 pkt. proc., wskazuje PO jako główną siłę opozycji. Zmalała także o 8 pkt. proc. rola SLD jako wiodącej partii opozycyjnej. W porównaniu do wyników sprzed dekady o 8 pkt. proc. wzrósł odsetek osób nie mających zdania na ten temat.

Sondażownia zapytała ankietowanych, czy opozycyjna dziś PO ma program polityczny, czy tylko krytykuje obecny rząd. 50 proc. badanych uznało, że PO tylko krytykuje rząd; 27 proc. - że Platforma ma program polityczny. 23 proc. ankietowanych nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat.

W porównaniu do pomiaru z 2006 r. odsetek osób, które są zdania, że PO tylko krytykuje rząd wzrósł o 2 pkt. proc.; natomiast odsetek osób, które uważają, że PO ma program polityczny, spadł o 5 pkt. proc.

TNS zapytał również, czy Nowoczesna ma program polityczny, czy tylko krytykuje rząd. 45 proc. badanych uważa, że Nowoczesna tylko krytykuje rząd, w opinii 28 proc. Nowoczesna ma swój program polityczny. 27 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat.

Opozycja pomaga czy szkodzi?

20 proc. ankietowanych uważa, że działalność opozycji przynosi dziś Polsce więcej pożytku niż szkody. Przy czym 4 proc. badanych jest zdania, że działalność ta przynosi zdecydowanie więcej pożytku, a 16 proc., że przynosi raczej więcej pożytku. Odmiennego zdania jest 26 proc. badanych, z czego 7 proc. uważa, że działalność opozycji przynosi zdecydowanie więcej szkody, a 19 proc., że przynosi raczej więcej szkody. Największa grupa badanych - 37 proc. wybiera odpowiedź pośrednią - "tyle samo pożytku, co szkody". 17 proc. nie ma zdania na ten temat.

W porównaniu do pomiaru sprzed dziesięciu lat Polacy obecnie nieco mniej krytycznie oceniają działalność opozycji. Znacząco wzrósł odsetek osób udzielających odpowiedzi pośredniej - zmiana o 6 pkt. proc. O 3 pkt. proc. wzrósł odsetek osób uważających, że działalność opozycji przynosi więcej pożytku niż szkody. Natomiast odsetek osób negatywnie oceniających działalność opozycji spadł o 7 pkt. proc.

Badanie "O pożytku z opozycji" zostało przeprowadzone w dniach 9-14 września 2016 r. na reprezentatywnej próbie 1059 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

(mn)