Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w połowie marca, wygrałaby Platforma Obywatelska z poparciem 42 proc. Drugie miejsce zajęłoby PiS z poparciem 29 proc. - wynika z sondażu CBOS. Do Sejmu weszłyby także SLD (7 proc.) oraz PSL (5 proc.).

42 proc. poparcia dla PO oznacza spadek o 4 pkt proc. w porównaniu z badaniem z poprzedniego tygodnia - podaje ośrodek. Z kolei notowania PiS (wraz z Polską Razem, Prawicą Rzeczypospolitej i Solidarną Polską) wzrosły o 2 pkt. proc.

Do Sejmu weszłyby także Sojusz Lewicy Demokratycznej, który minimalnie poprawił swój wynik sprzed tygodnia (7 proc.). Nie zmieniło się poparcie dla Polskiego Stronnictwa Ludowego (5 proc.). Nieznacznie pogorszyły się notowania Koalicji Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja - KORWiN (3 proc., spadek o 1 punkt).

Na poziomie 1 proc. poparcie utrzymały Twój Ruch i Kongres Nowej Prawicy. 1 proc. poparcia ma także Polska Partia Pracy - Sierpień '80.

Przewidywana frekwencja - 54 proc.


Zamiar głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu deklaruje 54 proc. dorosłych Polaków (spadek o 7 punktów procentowych). Zwiększył się (o 3 punkty) odsetek badanych twierdzących, że na pewno nie wzięliby udziału w wyborach do parlamentu i wynosi on 22 proc.

9 proc. ankietowanych deklarujących, że na pewno wezmą udział w wyborach parlamentarnych, nie potrafiło określić swoich preferencji partyjnych. Grupa osób zamierzających pójść na wybory, ale wahających się, które ugrupowanie poprzeć, wzrosła o 5 pkt. proc.

CBOS przeprowadził badanie w dniach 11-18 marca na liczącej 1052 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

(md)