Wtorek przyniósł kontynuację dyskusji o napięciach w polsko-izraelskich napięciach. Świat obiegła informacja o śmierci legendy świata mody - Karla Lagerfelda. Głośno było też o propozycji Najwyższej Izby Kontroli dot. matury z matematyki. Wieczorem Komitet Polityczny PiS ujawnił jedynki na listach tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Budowy ważnych dróg przerwane. Koncerny grożą zerwaniem kontraktów

Ważne budowy dróg w całym kraju zagrożone. Jak wynika z ustaleń RMF FM duże zagraniczne firmy - między innymi włoski koncern Salini Impregilo - przerywają prace i chcą waloryzacji kontraktów. Poważnie zastanawiają się też nad zerwaniem kontraktów. W sumie może chodzić o co najmniej kilkanaście odcinków dróg, m.in. obwodnicę Częstochowy.

Powodem problemów jest przede wszystkim gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych, które w ubiegłym roku zdrożały nawet o 30 procent. Według informacji RMF FM, z tego powodu firma Salini Impregilo straciła już co najmniej 100 milionów złotych  - podpisane kontrakty mają wartość 700 milionów złotych, a na prace koncern wyłożył już 800 milionów złotych. To wszystko przypomina jesienne kłopoty firmy Astaldi (kupionej ostatnio przez Salini), która z tych samych powodów zerwała kontrakty kolejowe. Tym razem jednak skala problemu może być dużo większa.

Szwajcaria: Lawina porwała narciarzy

W miejscowości Crans-Montana w Alpach Berneńskich na jednej z tras narciarskich zeszła lawina. Cztery osoby są ranne - życie jednej z nich jest zagrożone.

Według świadków, pod śniegiem moją się znajdować kolejne osób, dlatego władze kontynuują akcję poszukiwawczą, w której uczestniczy 240 ratowników, wojskowych i policjantów.

WIĘCEJ O LAWINIE PRZECZYTASZ TUTAJ

Karl Lagerfeld nie żyje

Nie żyje słynny dyktator mody Karl Lagerfeld. Przez ostatnie 36 lat był dyrektorem artystycznym francuskiego domu mody Chanel. Zmarł w wieku 85 lat. Miał raka trzustki.


Było spotkanie przedstawiciela Kancelarii Prezydenta z Naczelnym Rabinem Polski

Kancelaria Prezydenta zorganizowała kuluarowe spotkanie z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem - dowiedział się reporter RMF FM Patryk Michalski. Rozmowy dotyczyły kryzysu polsko-izraelskiego po wypowiedzi tamtejszego ministra spraw zagranicznych. Israel Katz w telewizyjnym wywiadzie stwierdził, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

Z rabinem Michaelem Schudrichem spotkał się minister Wojciech Kolarski, który w Pałacu Prezydenckim doradza prezydentowi Andrzejowi Dudzie m.in. w sprawie polityki historycznej. Rozmowa dotyczyła m.in. treści oświadczenia, które w poniedziałek zostało wydane przez Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.

Obowiązkowa matura z matematyki zostaje. MEN odrzuca pomysł NIK

Ministerstwo Edukacji Narodowej odrzuca propozycję Najwyższej Izby Kontroli, by z powodu słabych wyników czasowo zawiesić obowiązkową maturę z matematyki. Masz pan gorączkę... stłucz termometr - komentuje w rozmowie z reporterem RMF FM wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

Najwyższa Izba Kontroli chce zawieszenia obowiązkowego dla wszystkich uczniów egzaminu maturalnego z matematyki - do czasu poprawy skuteczności nauczania tego przedmiotu w szkołach. Zdaniem NIK "nauczanie matematyki w szkołach pozostawia wiele do życzenia".

Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ <<<

Afera Huawei: Piotr D. miał przekazać informacje ws. polskiego, tajnego projektu bezpieczeństwa

Miał ujawnić tajemnicę, by uwiarygodnić się przed chińskim wywiadem. Reporterzy śledczy RMF FM dotarli do nowych informacji dotyczących szpiegowskiej afery, w której w zeszłym miesiącu zatrzymany został były wysoki rangą oficer ABW Piotr D. oraz chiński biznesmen Weijng W. - dyrektor sprzedaży w koncernie Huawei.

Chodzi informacje na temat budowanego przez polskich naukowców tajnego projektu dotyczącego bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych. Miało to uwiarygodnić Piotra D. w kontaktach z przedstawicielem chińskiego wywiadu. Jak usłyszeliśmy nieoficjalnie, nie była to kompletna wiedza na temat badań, ale i tak bardzo istotna dla Chińczyków.

Mosbacher: Nie ma miejsca na takie komentarze jak wypowiedź Katza

Między bliskimi sojusznikami, takimi jak Polska i Izrael, nie ma miejsca na takie obraźliwe komentarze jak wczorajsza wypowiedź izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza - napisała na Twitterze ambasadorka USA Georgette Mosbacher.

Ambasadorka odniosła się w ten sposób do wypowiedzi izraelskiego szefa dyplomacji Israela Katza. Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir (były premier Izraela), któremu Polacy zamordowali ojca, "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki". I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych- mówił Katz.


Timmermans: KE nie wycofa skargi przeciwko Polsce ws. Sądu Najwyższego

Kilkanaście państw unijnych opowiedziało się na wtorkowym posiedzeniu Rady ds. Ogólnych za kontynuowaniem postępowania z art. 7 wobec Polski - wynika z informacji PAP ze źródeł dyplomatycznych.

Od ostatniego wysłuchania w grudniu mieliśmy bardzo mały postęp. Były za to nowe niepokojące wydarzenia, zwłaszcza jeśli chodzi o procedury dyscyplinarne przeciwko sędziom, którzy publicznie wypowiadali się na temat praworządności, albo tych, którzy kierowali pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE. Chcemy, żeby to zostało wyjaśnione- powiedział po posiedzeniu Rady ds. Ogólnych Frans Timmermans.

Jak zaznaczył, jeśli chodzi o Sąd Najwyższy, to procedura przeciwnaruszeniowa w Trybunale Sprawiedliwości UE będzie kontynuowana. Polskie władze wielokrotnie wskazywały, że nie ma już do niej podstaw w związku ze zmianami wprowadzonymi w SN. TSUE ma wydać wyrok w tej sprawie na wiosnę.

PiS ujawnia jedynki do PE

Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości ujawnił nazwiska polityków, którzy będą jedynkami na listach wyborczych tej partii do Parlamentu Europejskiego. To m.in. była premier Beata Szydło, Joachim Brudziński, Jacek Saryusz-Wolski i Adam Bielan.


Jak jedynki na listach PiS komentuje opozycja? Tutaj znajdziesz opinie jej przedstawicieli

Atak nożownika we Francji

Co najmniej pięć osób zostało rannych z powodu ataku nożownika na jednej z głównych ulic Marsylii - donoszą francuskie media. Napastnik został postrzelony przez policjantów. Reuters pisze, powołując się na źródła policyjne, że "nie wydaje się", by napaść miała związek z terroryzmem.



Michał Dworczyk: Nie mówmy o zniszczeniu relacji polsko-izraelskich

Zarówno z Izraelem, jak i z Iranem, jak i wszystkimi naszymi partnerami zagranicznymi chcemy mieć jak najlepsze relacje - zapewniał w Porannej rozmowie w RMF FM Michał Dworczyk. Szef kancelarii premiera mówił, że "cały czas jesteśmy jednym z bardzo ważnych partnerów Izraela w Europie, jeżeli nie najważniejszym". Zdarzają się napięcia i te wypowiedzi skandaliczne polityków izraelskich, które nie powinny się pojawić w przestrzeni publicznej, należą do kategorii zdarzeń, które określamy jako napięcie, natomiast nie mówmy o zniszczeniu relacji polsko-izraelskich, bo takie głosy też się pojawiają, a są one nieprawdziwe - stwierdził gość Roberta Mazurka.

Trzecia rocznica "dobrej zmiany" w stadninach koni arabskich

"Poprzednia ekipa rozstroiła Michałów totalnie" - tak o stadninie, której przez 19 lat był dyrektorem, mówi RMF FM Jerzy Białobok. Trzy lata temu, 19 lutego 2016 roku został zwolniony. Razem z nim, tego samego dnia pracę stracili: dyrektor stadniny w Janowie Podlaskim Marek Trela i główny specjalista do spraw hodowli koni arabskich w Agencji Nieruchomości Rolnych Anna Stojanowska. 
Według Białoboka, który cztery razy był najlepszym z najlepszych na świecie, Hodowcą Roku cztery razy odbierającym nagrody w Paryżu - polska hodowla koni arabskich znalazła się w ruinie, słychać ostatni dzwonek na ostatni pociąg, który częściowo już odjechał. Jego zdaniem być może nawet 5 lat zajmie polskiej hodowli powrót do cen, jakie osiągały araby z Janowa czy Michałowa przed rokiem 2016. Jednocześnie Jerzy Białobok przekonuje - problem koni w tej chwili jest problemem wtórnym. Pierwotnym problemem jest to, że nie ma ludzi, którzy mogą i mają w hodowli koni pracować.

CAŁĄ ROZMOWĘ TOMASZA STANISZEWSKIEGO Z JERZYM BIAŁOBOKIEM MOŻECIE PRZECZYTAĆ >>>TUTAJ<<<.

"Wszechobecna ignorancja i brak profesjonalizmu" - tak o "dobrej zmianie" w stadninach koni arabskich mówi RMF FM Marek Trela - lekarz weterynarii, hodowca koni arabskich, wiceprzewodniczący Światowej Federacji Konia Arabskiego (WAHO), do 2016 roku prezes Stadniny Koni Janów Podlaski.  Jak mówi, ma ogromny żal, że to czym przez tyle lat żył, czyli stadnina w Janowie Podlaskim, "mizernie" teraz wygląda. Podkreśla, że z daleka, czyli Jordanii, w której teraz mieszka i pracuje, wygląda to wcale nie lepiej niż z bliska.

CAŁĄ ROZMOWĘ TOMASZA STANISZEWSKIEGO Z MARKIEM TRELĄ MOŻECIE PRZECZYTAĆ >>>TUTAJ<<<.

"Nikt z naszej trójki nawet w najczarniejszych snach nie przypuszczał, że trzy lata wystarczą, by dotrzeć do dna" - tak o kondycji polskich stadnin i wynikach aukcji Pride of Poland mówi Anna Stojanowska, były główny specjalista do spraw hodowli koni arabskich w Agencji Nieruchomości Rolnych. Przepracowała tam 21 lat. Anna Stojanowska podkreśla, że nie jest kwestią dyskusji, czy poddawania w wątpliwość prawa pracodawcy do zwolnienia pracowników. Problemem stało się to, dlaczego ich zwolniono, w jakiej atmosferze. Mówi także o słowach, które później padły o tym, że wykonywali swoją pracę - delikatnie mówiąc - nierzetelnie, a mówiąc wprost "byli złodziejami". One bolą bardzo - zaznacza Anna Stojanowska. Jej zdaniem ostatnie 3 lata pokazały, jak kruchą materią jest hodowla koni arabskich. W tej chwili jest prywatnym doradcą hodowlanym, urzędującym wiceprezesem ECAHO (European Conferance of Arab Horse Organizations). Co Anna Stojanowska mówi dziś o swoim zwolnieniu? Co mówi o szansach jubileuszowej 50. aukcji Pride of Poland, która przed nami w sierpniu? Jak kobieta odnajduje się zawodowo na Bliskim Wschodzie? O tym, dlaczego polskim stadninom brakuje w tej chwili wiarygodności i jak ważne są tam konie, ale przede wszystkim ludzie - przeczytacie w rozmowie Tomasza Staniszewskiego z Anną Stojanowską.

Prezes stadniny w Michałowie: Każdego dnia uczę się koni

"Michałów na pewno był organizatorem aukcji w roku 2018, w 2019 na pewno nim nie będzie" -  mówi w RMF FM Monika Słowik, wieloletnia szefowa Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych oraz Stada Ogierów Książ, od sierpnia 2018 roku pełniąca obowiązki prezesa stadniny koni arabskich właśnie w Michałowie. Co już wie o stadninie? Ile wynosi strata Michałowa za ubiegły rok? Co ma z tym wspólnego susza, a co ponad 90 źrebaków, które mają urodzić się w tym sezonie? Wreszcie - kim są Kropka i Kokon? Sprawdźcie!

Śniadek o analizie ws. zakazu handlu w niedziele: Czytałem z zażenowaniem

"Z całą pewnością jednym z efektów tych zmian jest to, że znakomicie wzrosły obroty w gastronomii" - tak o wpływie zakazu handlu w niedziele na gospodarkę mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM poseł PiS Janusz Śniadek.

Jak podkreślił w rozmowie Marcin Zaborski, według Biura Analiz Sejmowych efektem zakazu jest m.in. to, że "małe sklepy najbardziej ucierpiały na zakazie handlu w niedziele. Jako jedyne podmioty w handlu detalicznym w wyniku ustawy odnotowały już straty w udziale w rynku". "Z pewnym zażenowaniem czytałem tę analizę" - skomentował Śniadek. "W tej analizie są przytaczane różne teksty prasowe, dla mnie ewidentnie nieprawdziwe, przez lobby wielkiego handlu pisane" - stwierdził gość Popołudniowej rozmowy w RMF FM.

Całą rozmowę możecie obejrzeć TUTAJ <<<

Przełożeni zakonów przed szczytem ws. pedofilii: Nadużycia trwały latami

"Pochylamy głowę ze wstydu" - piszą w liście przełożeni generalni zakonów żeńskich i męskich przed rozpoczynającym się w czwartek w Watykanie szczytem ws. pedofilii w Kościele. Przyznają, że nadużycia trwały przez dekady. "W naszej działalności zakonnej spotykamy się z licznymi sytuacjami, w których dzieci są wykorzystywane, lekceważone, maltretowane i niechciane" - czytamy w oświadczeniu przedstawicieli dwóch unii zgromadzeń zakonnych.

Będzie dochodzenie ws. spotu PiS o uchodźcach

Prokuratura powinna prowadzić dochodzenie ws. spotu wyborczego PiS o uchodźcach - zdecydował warszawski sąd rejonowy. Tym samym sąd uwzględnił zażalenia Rzecznika Praw Obywatelskich i Stowarzyszenia Interwencji Prawnej na decyzję prokuratora, który odmówił rozpoczęcia dochodzenia w tej sprawie.

Sprzedawcy prądu nie chcą startować w przetargach. URE chce interwencji

Coraz więcej polskich firm, szpitali, szkół i innych jednostek samorządowych musi płacić wyższe rachunki za prąd. To zamieszanie powstało za sprawą ustawy, która ma zatrzymać podwyżki cen prądu.

Kapica przed sejmową komisją śledczą

Nie było zakazu kontrolowania cystern z paliwem - zeznał przed komisją śledczą ds. VAT były wiceminister finansów i szef Służby Celnej Jacek Kapica. Jak dodał, że w ciągu roku odbywało się około 40 tys. kontroli paliw.

Abp Gądecki w szpitalu

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki przebywa w szpitalu. W oficjalnym komunikacie podano, że ma ostre zapalenie płuc.