Silny wstrząs w kopalni węgla kamiennego Mysłowice-Wesoła. "Trzech górników zostało poszkodowanych" - przekazał rzecznik Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Głogowski. Mężczyźni zostali przetransportowani na powierzchnię, są przytomni.

Z informacji, które przekazywał naszej reporterce rzecznik Polskiej Grupy Górniczej wynika, że 3 górników zostało poszkodowanych.

Ratownicy dotarli w nocy do górników i przetransportowali ich na zewnątrz. Wszyscy byli przytomni, mężczyźni są pod opieką zespołów medycznych.

W akcji ratowniczej brały udział zastępy z kopalni Mysłowice-Wesoła oraz z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.

Do tąpnięcia doszło w poniedziałek wieczorem

Do wstrząsu doszło około godz. 20:40 w pokładzie 510/3 w rejonie ściany 04AW kopalni węgla kamiennego Mysłowice-Wesoła - poinformowała dziennikarka RMF FM Anna Kropaczek. 

Kopalniane służby obliczyły jego energię na 4*10^7 J (dżula). Z ostatnich informacji przekazanych przez Polską Grupę Górniczą wynika, że wstrząs miał energię porównywalną do ok. 3,4 stopnia w skali Richtera, a więc był silniejszy niż szacowano wcześniej.

"Bloki dosłownie kołysały się"

Nasi słuchacze relacjonowali za pomocą Gorącej Linii w RMF FM, że bloki przy ul. Hallera w Sosnowcu dosłownie kołysały się. Wstrząs był odczuwalny na powierzchni także w Mysłowicach, Katowicach, Mikołowie, Tychach, a także Lędzinach. 

Wstrząs był odnotowany przez Europejskie Centrum Sejsmiczne.

Skąd wstrząsy na Śląsku?

Najsilniejszy wstrząs związany z wpływem eksploatacji górniczej nastąpił nie na Górnym Śląsku, lecz w zagłębiu węgla brunatnego w kopalni Bełchatów, gdzie w 1980 r. zanotowano wstrząs o magnitudzie 4,6. W Górnośląskim Zagłębiu Węglowym silne wstrząsy, rejestrowane przez Górnośląską Regionalną Sieć Sejsmologiczną, są katalogowane w bazie GIG. Rocznie trafia do niej m.in. około 1,5 tys. wstrząsów powyżej 3 stopni w skali Richtera. Od początku funkcjonowania Górnośląskiej Stacji Sejsmologicznej, czyli od lat 50. ub. wieku, takich wstrząsów było ponad 50 tysięcy.

Najczęstszą przyczyną wstrząsów jest odprężenie górotworu wskutek eksploatacji węgla, co skutkuje uwolnieniem skumulowanej w górotworze energii. Ze względu na różne warunki geologiczne niektóre wstrząsy są bardziej odczuwane na powierzchni, inne mniej. Większość nie zagraża bezpośrednio górnikom i mieszkańcom terenów górniczych. Wstrząsy wywołujące skutki są kwalifikowane jako tąpnięcia.

Najsilniejsze wstrząsy są związane z wyrównaniem naprężeń w ziemi wywołanych kumulowaniem się wpływów eksploatacji górniczej i naprężeń naturalnych. Występują głównie tam, gdzie są uskoki tektoniczne.

Na Górnym Śląsku najwięcej wstrząsów górniczych rejestruje się wzdłuż uskoku kłodnickiego, rozciągającego się od Katowic w kierunku Zabrza po Knurów, w rejonie niecki bytomskiej (obszar Bytomia), w obszarze kopalń rybnickich (rejon Wodzisławia Śląskiego, Rydułtów) oraz w obszarze kopalń nadwiślańskich.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.