Pierwszy mecz wielkiego finału Polskiej Ligi Siatkówki zakończył się sporą niespodzianką. W Bełchatowie Jastrzębski Węgiel pokonał BOT Skrę 3:0 (25:23, 25:23, 25:20) i zrobił pierwszy krok w kierunku mistrzostwa Polski.

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla przystąpili do meczu z mistrzami Polski z ufarbowanymi włosami na kolor złoty. Goście już w pierwszym secie pokazali, że stać ich na wygraną z bełchatowianami. Początek tej partii należał jednak do gospodarzy. Dzięki silnym zagrywkom Wlazłego i Gruszki BOT Skra przed pierwszą przerwą techniczną prowadził różnicą czterech punktów. Kolejne minuty upływały już jednak po dyktando gości. Jastrzębski Węgiel grał świetnie w obronie, za to odbiór piłki szwankował w zespole BOT Skry.

Kiedy wydawało się, że goście z łatwością wygrają pierwszego seta, do odrabiania strat wzięli się miejscowi. Po asie serwisowym Wlazłego, strata gospodarzy zmalała do jednego punktu. Gdyby chwilę później lepiej zagrano piłkę Wlazłemu, wówczas gospodarze doprowadziliby do wyrównania, a tak skończyło się na wyniku 23:25. Słabiej niż zwykle grał Gruszka. Po zagrywanych na niego piłkach siatkarze ze Śląska zdobywali wiele punktów.

Bełchatowskiej drużynie trudno było powstrzymać zwłaszcza Szymańskiego, chyba, że ten sam mylił się, co jednak zdarzało mu się rzadko. Tak było pod koniec drugiego seta. Przy stanie 22:23, piłka po ataku reprezentanta Polski wyszła w aut. Był remis, ale kolejne dwie piłki - dla Jastrzębskiego Węgla i w konsekwencji drugi wygrany set 25:23. A trzecia partia, to już konsekwentna gra podopiecznych Totolo. Rozbici gospodarze, choć grali ambitnie do końca, nie byli już w stanie powstrzymać m.in. Murka i Plińskiego.

Piątkowy mecz to rewanż za ubiegłoroczny finał. Wówczas BOT Skra Bełchatów, prowadzona przez Ireneusza Mazura wygrała z Jastrzębskim Węglem 3:1.

Drugie spotkanie finałów odbędzie się w sobotę.

BOT Skra Bełchatów - Jastrzębski Węgiel 0:3 (23:25, 23:25, 20:25)

BOT Skra: Dobrowolski, Stelmach, J. Iwanow, Wlazły, Gruszka, Heikinen, Ignaczak (libero) oraz Neroj, Maciejewicz, Lewis, Wnuk.

Jastrzębski Węgiel: Iwanow, Murek, Pliński, Szymański, Siezieniewski, Kadziewicz, Rusek (libero) oraz Yudin.