Wzrasta liczba kąpielisk na Pomorzu, na których obowiązuje zakaz wchodzenia do wody. Na liście Sanepidu jest już 13 kąpielisk. W 11 z nich – w Gdańsku, na Mierzei Wiślanej i Półwyspie Helskim, kąpiel jest zabroniona ze względu na zakwity sinic. W dwóch kolejnych - z powodu podwyższonego poziomu bakterii.

Ze względu na zakwity sinic do wody lepiej nie wchodzić w pięciu miejscach w Gdańsku. To Orle, Stogi, Dom Zdrojowy i Molo w Brzeźnie oraz Klipper Jelitkowo.

Z tego samego powodu zamknięte są także dwa kąpieliska w Stegnie oraz cztery na Półwyspie Helskim - trzy w Juracie i jedno w Jastarni.

Z kolei z powodu wykrycia w próbkach wody nadmiernej ilości bakterii - enterokoków, zamknięte są dwa inne kąpieliska zlokalizowane nad Zatoką Gdańską.  Chodzi o Mikoszewo oraz Bulwar Słoneczny 1 w Krynicy Morskiej.

W środę zamknięte zostało także kąpielisko Przystań w Nadolu nad Jeziorem Żarnowieckim.

Pomorski Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od kilkunastu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Mapę, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk znajdziesz TUTAJ>>>

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.