Od nowego roku żołnierze będą trafiać przed sądy powszechne. W życie wejdą bowiem przepisy kodeksu karnego, które odbierają sądom wojskowym część ich kompetencji. Żołnierz, który popełnił tzw. przestępstwo pospolite, niezwiązane z jego służbą, trafi przed sąd cywilny.

Reporter RMF FM Daniel Wołodźko dopytywał o te zmiany prawne. Jednak nikt nie potrafił mu wytłumaczyć, czemu one służą. Co ciekawe w Kodeksie Postępowania Karnego pojawiły się one już 10 lat temu, ale za każdym razem, gdy zbliżał się termin ich wejście w życie, przesuwano go o 5 lat.

Cywilni prokuratorzy i sędziowie nie ukrywają, że zajmowanie się przestępstwami popełnianymi przez żołnierzy to mnóstwo dodatkowej pracy. Uważam, że to jest chybiony pomysł - mówi wiceprezes Sądu Okręgowego w Olsztynie Wacław Bryżys. Skoro istnieje pion sądownictwa wojskowego, to niech zajmuje się wszystkimi kategoriami - dodaje.

To zdanie podziela również resort sprawiedliwości. Ministerialni prawnicy pracują już nad ustawą, która przywróci sądom wojskowym ich dotychczasowe kompetencje.