Tydzień obowiązywania ustawy transgranicznej przyniósł 21 wniosków o sfinansowanie przez NFZ leczenia za granicą. Na razie Polacy złożyli wnioski o zabiegi wartości 350 tysięcy złotych - ustalił dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski.

Dzięki nowym przepisom, polscy pacjenci mają w końcu prawo leczyć się w innych krajach Unii Europejskiej i żądać zwrotu kosztów od funduszu.

Najczęściej polscy pacjenci chcą leczyć za granicą swoje oczy! Operacje zaćmy to ponad połowa wszystkich wniosków złożonych do tej pory w NFZ. Jak widać, to pacjenci okulistyczni chcą jak najszybciej skorzystać z dyrektywy transgranicznej, bo nie zamierzają czekać w polskiej kolejce, aż stracą wzrok. 

Na liście wniosków o leczenie za granicą są też zabiegi  kardiologiczne, laryngologiczne i urologiczne. Co ciekawe, na razie takie dokumenty składają pacjenci, którzy mają najbliżej do zagranicznych placówek medycznych. Większość bo aż 13 wniosków pochodzi z województwa śląskiego, po 3 z zachodniopomorskiego i lubuskiego, pojedyncze są z opolskiego i wielkopolskiego.

NFZ na leczenie za granicą ma w tym roku 900 mln zł.  Fundusz zwraca tylko tyle, ile dany zabieg kosztuje w Polsce.