"Nie ma żadnych podstaw do kwestionowania prawidłowości wyboru i powołania na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego sędzi Małgorzaty Gersdorf" - oświadczył rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski. Wcześniej Arkadiusz Mularczyk z PiS poinformował, że grupa 50 posłów złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie zgodności z ustawą zasadniczą procedury wyboru szefa SN przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów, a także samego aktu przedstawienia kandydatów na to stanowisko prezydentowi.

W mojej ocenie i w ocenie sędziów Sądu Najwyższego, którzy brali udział w tym głosowaniu, nie ma żadnych podstaw do kwestionowania prawidłowości wyboru i prawidłowości wskazania i prawidłowości powołania na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego pani sędzi Małgorzaty Gersdorf - powiedział dziennikarzom Laskowski.

Przypomniał, że ustawa o SN obowiązuje od 2002 r. Jak mówił Laskowski wynika z niej, że Zgromadzenie Ogólne sędziów SN dokonuje wyboru dwóch kandydatów na stanowisko I prezesa SN i przedstawia te kandydatury prezydentowi. Dodał, że taki sam zapis znalazł się w regulaminie SN opublikowanym w Monitorze Polskim i wydanym na podstawie ustawy o SN. Na podstawie tego regulaminu i tej ustawy wydany został nasz regulamin (...), co do szczegółowego trybu przeprowadzenie wyboru tych kandydatów - powiedział rzecznik SN. 

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk poinformował dziś, że grupa 50 parlamentarzystów tej partii wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie przepisów, na podstawie których na funkcję pierwszego prezesa Sądu Najwyższego została powołana Małgorzata Gersdorf. Według Mularczyka, istnieją poważne wątpliwości co do ich zgodności z konstytucją; chodzi o procedurę wyboru I prezesa SN przez Zgromadzenie Ogólne sędziów SN, a także sam akt przedstawienia kandydatów na prezydentowi. 

Rzecznik Sądu Najwyższego pytany o wypowiedź posła Mularczyka powiedział dziennikarzom: "Ani z ustawy (o Sądzie Najwyższym - PAP), ani z regulaminu, tego opublikowanego w Monitorze Polskim, nie wynika obowiązek przedstawienia uchwały". Nie bardzo rozumiem sens tego drugiego kroku, który właściwie sprowadzałby się do potwierdzenia pierwszego i to przez te same osoby, które głosowały - dodał.

W mojej ocenie tam żadnego błędu prawnego nie ma. Wystarczy dokonać wyboru. Zgromadzenie wydaje swoje stanowisko poprzez głosowanie. Wszelkie ciała kolegialne muszą tak wyrażać swoje stanowiska. I tak się stało
 - dodał sędzia Laskowski. 

Regulamin wyboru kandydatów na I prezesa opublikowany w sieci

Na stronie internetowej Sądu Najwyższego został zamieszczony m.in. regulamin z 2003 r. ws. wyboru kandydatów na I prezesa. Dokument ten był już wcześniej udostępniany na każdą prośbę, m.in. dziennikarzy - poinformował Sąd Najwyższy.

Oprócz uchwały zgromadzenia Ogólnego SN z 14 kwietnia 2003 r. w sprawie regulaminu wyboru kandydatów na stanowisko I Prezesa SN na stronach internetowych Sądu zamieszczono także uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN: nowelizującą regulamin z 2003 r. oraz regulaminy w sprawie: wyboru kandydatów na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego i wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa.

To nie jest tak, że te uchwały zostały dzisiaj ujawnione, gdyż stanowią one informację publiczną. Od lat były one udostępniania na wniosek zainteresowanych albo w związku z pytaniami dziennikarzy - poinformował PAP Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN. Dodał, że czwartek dokumenty zamieszczono na stronie internetowej w związku z "dużym zainteresowaniem".


(mal/mn)