Modlimy się za inne narody Europy i świata aby zrozumiały, że trzeba wrócić do chrześcijańskich korzeni kultury europejskiej jeżeli chcemy, żeby Europa została Europą - mówił abp Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej w Zakopanem podczas mszy z okazji akcji "Różaniec do Granic". "Musimy ewangelią przeniknąć serca i umysły innych ludzi i innych kontynentów, jeżeli chcemy, żeby Chrystus był prawdziwie królem wszechświata. Musimy brać często do ręki różaniec przesuwać jego paciorki rozważać z Matką Najświętszą życie Pana Jezusa, by mieć nadzieję" - mówił abp Jędraszewski.

Modlimy się za inne narody Europy i świata aby zrozumiały, że trzeba wrócić do chrześcijańskich korzeni kultury europejskiej jeżeli chcemy, żeby Europa została Europą - mówił abp Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej w Zakopanem podczas mszy z okazji akcji "Różaniec do Granic". "Musimy ewangelią przeniknąć serca i umysły innych ludzi i innych kontynentów, jeżeli chcemy, żeby Chrystus był prawdziwie królem wszechświata. Musimy brać często do ręki różaniec przesuwać jego paciorki rozważać z Matką Najświętszą życie Pana Jezusa, by mieć nadzieję" - mówił abp Jędraszewski.
Różaniec Do Granic: na Rysach, na Bałtyku, na lotniskach i w bazie wojskowej. Zdjęcie ilustracyjne /Grzegorz Michałowski /PAP

Abp Jędraszewski: Światło ewangelii jest otwarte dla wszystkich narodów

Światło ewangelii jest otwarte dla wszystkich narodów, dlatego my wznosimy swój wzrok ku granicom Polski i pragniemy naszym sercem i naszą modlitwą dotrzeć do tych ludzi, którzy żyją po drugiej stronie granic, przeżywających swoje sprawy i swoje problemy, także religijne w poczuciu odpowiedzialności za święty katolicki, czyli powszechny i apostolski kościół - powiedział.

Zdaniem metropolity krakowskiego, obecnie przeżywamy trzecią wojnę światową, ale inną niż dotychczasowe, a ratunkiem przed nią może być różaniec.  

Jest już trzecia wojna, tyle że inna od dotychczasowych, we fragmentach, ale niesie ona ze sobą ogrom nieszczęść właśnie dlatego, że ludzie chcą żyć tak jakby Pana Boga nie było. Zamykają przed nim drzwi swoich serc, wołają o pokój, a przygotowują się do jeszcze bardziej okrutnej wojny. Nie ma innego ratunku dla świata jak modlitwa różańcowa, jak powrót do pierwotnego doświadczenia rodzącego się kościoła, kiedy to apostołowie razem z Marią, matką Jezusa, modlą się o łaski, o przemianę serc, odwagę życia według ewangelii, o niezłomność głoszenia prawdy - mówił abp Jędraszewski. 

Metropolita krakowski podkreślił, że inicjatywa "Różańca do granic" zrodziła się pośród ludzi świeckich w konkretnej sytuacji. Kiedy wiele sił wewnętrznych i zewnętrznych wobec naszej ojczyzny jest żywotnie zainteresowanych tym, aby żyć tak jakby Boga nie było, aby swoją wiarę zamknąć do wstydliwie zakrywanej prywatności, aby w przestrzeni publicznej nie było miejsca dla krzyża Pana Jezusa Chrystusa - mówił. 

Rodzi się pytanie w świetle współczesnych wyzwań (...) do czego chcą nas Polaków sprowadzić? Do tego, żebyśmy się wstydzili Matki Najświętszej naszej królowej? Trzeba podnieść głowy, trzeba mieć odwagę w swoich sercach, (...) trzeba odnowy, którą daje sam Pan Bóg. Odnowy, o którą wspólnie modlimy się dla siebie dla naszej ojczyzny i świata - mówił abp Jędraszewski.  

Po uroczystej mszy w zakopiańskim kościele pw. św. Krzyża, metropolita krakowski udał się do sanktuarium Maryjnego w Ludźmierzu na modlitwę różańcową z dziećmi. 

W sobotę grupy wiernych biorących udział w akcji "Różaniec do granic" wyruszyły w Tatry. O godzinie 14 różaniec ma być odmawiany m.in. na najwyższym polskim szczycie Rysach oraz na Giewoncie i Kasprowym Wierchu. Pogoda może jednak pokrzyżować plany uczestników modlitwy, ponieważ w nocy w Tatrach spadł śnieg. Biało zrobiło się już powyżej 1400 m n.p.m.

Jak będzie wyglądać akcja "Różaniec do Granic"?

O pokój dla Polski i świata modlić się będą uczestnicy akcji "Różaniec Do Granic" - w sobotę milion osób ma stanąć wzdłuż granicy, by wspólnie odmówić różaniec. Modlitwa odbędzie się na górskich szczytach i na morzu, na lotniskach, w bazie wojskowej w Afganistanie i za kołem podbiegunowym.

W ramach ogólnopolskiej inicjatywy "Różaniec Do Granic" w święto Matki Bożej Różańcowej w 320 kościołach stacyjnych na terenie 22 diecezji na obrzeżach Polski zostanie podjęta modlitwa o pokój dla Polski i całego świata. Uczestnicy zgromadzą się w kościołach o godz. 10.30, tam wysłuchają konferencji, będą uczestniczyć we mszy św. o godz. 11 i adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie przejdą lub przejadą do wyznaczonych "stref modlitwy" - ma ich być ok. 4 tys. - w których o godz. 14.00 rozpocznie się modlitwa różańcowa.

Jak poinformowali organizatorzy - fundacja Solo Dios Basta - część uczestników wydarzenia będzie się modlić w niezwykłych miejscach. Na południu Polski "Różaniec do Granic" zostanie odmówiony na kilku górskich szczytach m.in. na Rysach i na Giewoncie. Młodzież z diecezji krakowskiej planuje modlitewne wejście na Babią Górę, gdzie odmówią różaniec wspólnie ze Słowakami.

W Szklarskiej Porębie część uczestników wydarzenia wyruszy z różańcami w kierunku schroniska Orle. Modlitwa zorganizowana zostanie też w miejscu tzw. Trójstyku (w diecezji bielsko-żywieckiej), gdzie zbiegają się granice Polski, Czech i Słowacji.

Tam, gdzie granica państwa znajduje się na akwenie wodnym również zgromadzą się wierni. Organizatorzy informują, że na Zatokę Pucką wypłyną kutrami rybacy z Jastarni, na Łynę w okolicy Sępopola wypłynie grupa kajakarzy, a wierni z archidiecezji warmińskiej udadzą się na granicę na katamaranach. W diecezji tarnowskiej "Różaniec Do Granic" będzie odmawiany na łodziach flisackich płynących przełomem Dunajca. Tratwy wyruszą z przystani przy Trzech Koronach w Sromowcach Niżnych.

Udział w modlitwie zadeklarowały także międzynarodowe porty lotnicze: Lotnisko Chopina w Warszawie, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Port Lotniczy Poznań-Ławica, Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach oraz mniejsze lotniska w Szczytnie, Wrocławiu, Ożarowicach, Jasionce i w Łodzi. Modlitwa różańcowa będzie prowadzona w lotniskowych kaplicach przez miejscowych kapelanów.

Jak informują organizatorzy, do modlitwy mają przyłączyć się także wierni w kilkudziesięciu miejscach na świecie. Poza metropoliami, takimi jak Paryż, Londyn, Dublin, czy Amsterdam, uczestnicy będą modlić się na południu w Neapolu, w miejscowości Stamsund, która znajduje się w norweskim archipelagu Lofotów, za kołem podbiegunowym, w Auckland w Nowej Zelandii oraz w sanktuarium maryjnym w Akicie na wyspie Honsiu w Japonii. Udział zadeklarowali także żołnierze stacjonujący w bazie lotniczej w Bagram w Afganistanie.

"W miarę upływu czasu dołączają do nas kolejne parafie z całego świata, które chcą duchowo łączyć się w modlitwie z uczestnikami wydarzenia Różaniec Do Granic w Polsce. Obecnie mamy na naszej mapie ponad 70 takich miejsc na całym świecie, niektóre z nich są bardzo egzotyczne, i ciągle zgłaszają się nowe" - podkreślił w komunikacie przesłanym PAP Lech Dokowicz z fundacji Solo Dios Basta.

Dodał, że w portugalskiej Fatimie grupa katolików z Anglii, Francji, Szwajcarii, Portugalii, Hiszpanii oraz Filipin i Nowej Zelandii będzie modlić się na różańcu przez całą noc "łącząc się duchowo z uczestnikami modlitwy w Polsce".

Ambasadorami wydarzenia, którzy wystąpili w specjalnie przygotowanych spotach radiowych i telewizyjnych zachęcających do udziału w "Różańcu", są m.in: Cezary Pazura, Jerzy Zelnik, Dominika Figurska, Ewa Ziętek, Marcin Mroczek, Przemysław Babiarz, Katarzyna Olubińska, Krzysztof Ziemiec, Wojciech Modest Amaro i o. Benedykt Pączka.

Częścią akcji modlitewnej jest też "Pielgrzymka do granic", która wyruszyła 13 maja z okolic Szczecina w intencji "Różańca Do Granic". Uczestnicy to grupa byłych więźniów ze wspólnoty Pielgrzymi Miłosierdzia, którzy podczas swej wędrówki nie mieli ze sobą pieniędzy ani jedzenia, nocowali i jedli w parafiach znajdujących się na trasie. Ich 20 tygodniowa podróż zakończy się w sobotę w sanktuarium w Siekierkach w woj. zachodniopomorskim.

Organizująca wydarzenie fundacja "Solo Dios Basta" powstała w czerwcu 2015 r. z inicjatywy grupy świeckich ewangelizatorów, rekolekcjonistów i filmowców. Była organizatorem m.in. Wielkiej Pokuty, która 15 października 2016 r. zgromadziła na Jasnej Górze zgromadziła ok. 150 tys. osób.

(ph)