​"Musimy jakoś przetrwać ten rok" - mówią naszemu reporterowi mieszkańcy podwarszawskich miejscowości, którzy od dziś nie dojadą pociągiem do Warszawy. Rozpoczął się remont podmiejskiej linii kolejowej z Grodziska Mazowieckiego do Warszawy. Są dni, kiedy korzysta z niej ćwierć miliona podróżnych. Remont tej trasy potrwa co najmniej 12 miesięcy. ZTM wprowadza zmiany na liniach kursujących do Ursusa i dzielnicy Włochy: to kilkadziesiąt dodatkowych kursów i autobusy przegubowe zamiast 12-metrowych.

Szukam przystanku autobusowego, z którego odjeżdża mój zastępczy autobus. Niestety, jest to słabo oznakowane, w wielu miejscach wiszą stare rozkłady. Informacje o nowych autobusach są tylko doklejone na małych kartkach - narzekają pasażerowie. Rano niektóre autobusy psuły się, kierowca nie znał trasy, było ciężko, mamy nadzieję że popołudnie będzie łatwiejsze. Baliśmy się, że będzie jeszcze gorzej, a tłok w autobusach będzie jeszcze większy - mówią podróżni w rozmowie z reporterem RMF FM.

Po zakończeniu prac, pociągi będą mogły rozpędzić się na tzw. linii grodziskiej do 120 kilometrów na godzinę. Dziś nie przekraczają 90 km/h. Podróż do Grodziska skróci się dzięki temu o kilka minut,  wzrośnie też przepustowość linii.

Cztery linie zastępcze

Wymienione zostaną 22 kilometry sieci trakcyjnej i 22 kilometry linii kolejowej. Powstanie też nowy przystanek Parzniew, tunel drogowy w Pruszkowie i dwa przejścia podziemne. Pasażerowie podróżujący z Milanówka, Brwinowa, Piastowa i Pruszkowa muszą przesiąść się do autobusów zastępczych. Chodzi o linie ZG, ZB, ZM, ZP.

Między Dworcem Zachodnim a Grodziskiem Mazowieckim kursować będzie linia oznaczona ZG. W dni robocze jej autobusy mają jeździć co kwadrans, w dni wolne od pracy - co pół godziny. Czas przejazdu całej trasy oszacowano na 74-89 minut.

Wahadłowa linia ZM

Pomiędzy końcowymi stacjami zamkniętego odcinka - Grodziskiem i Milanówkiem - powstanie wahadłowa linia ZM. Autobusy na niej mają jeździć co kwadrans, a ich kursy będą skomunikowane z przyjazdami i odjazdami pociągów ze stacji Grodzisk Mazowiecki. W zamyśle linia ZM ma umożliwić mieszkańcom Milanówka skorzystanie z bezpośrednich połączeń do Warszawy z Grodziska. Czas dojazdu z Milanówka do Warszawy Zachodniej autobusem ZG to 62-75 min., tymczasem korzystając z ZM i bezpośredniego pociągu do Warszawy czas ten wyniesie 30-45 min.

Do Brwinowa z Warszawy pasażerowie dotrą dwoma trasami linia ZB. Jedna z tras to Aleje Jerozolimskie i ich przedłużenie, ale popołudniami co drugi kurs (oznaczony jako ZBa) pojedzie autostradą A2. W szczycie autobusy tej linii mają kursować co 10 minut. Podróż do Brwinowa ma potrwać 34-45 min.

Do Pruszkowa docierać będzie linia ZP, na której autobusy w szczycie mają kursować co 5 minut. Przejechanie całej trasy ma zająć 33-39 min.

Zwiększona liczba kursów

ZTM zapowiada, że linia 517 kursować będzie ze zdwojoną częstotliwością. W szczycie autobusy odjeżdżać będą nawet co 5 minut. Wprowadzone zostaną też dodatkowe kursy na trasie skróconej z Ursusa do Placu Trzech Krzyży.

Dwa razy więcej kursów zaplanowano również na linii 127 - w szczycie nawet co 7 minut. Pojawią się też kursy dodatkowe na trasie z Włoch do ulicy Emilii Plater. W dni wolne od pracy autobusy 127 będą jeździły co 15 minut.

Mieszkańcy Skoroszy mogą liczyć na częstsze odjazdy linii 178 - w szczycie autobusy jeździć będą co 7 minut. ZTM wprowadzi też dodatkowe kursy do Ronda Daszyńskiego.

Przez cały okres trwania utrudnień linie 191 oraz 716 obsługiwane będą autobusami przegubowymi. A linia 177 zyska dodatkowe połączenia na trasie pomiędzy Skoroszami a Aleją Krakowską.

Honorowanie biletów

Jak informują w swoim komunikacie PKP, Wszystkie rodzaje biletów ZTM (w tym jednorazowe) honorowane będą w pociągach KM na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia (oprócz pociągu "Słoneczny" i innych pociągów komercyjnych), na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Służewiec, na odcinku Warszawa Wschodnia - Ożarów Mazowiecki (dalej obowiązuje standardowy zakres honorowania biletów ZTM), a także w autobusach ZB i ZG, z uwzględnieniem stref biletowych.

Bilety KM będą honorowane w pociągach SKM na odcinku między Warszawą Wschodnią, a stacjami Warszawa Służewiec i Warszawa Lotnisko Chopina. Będą też ważne w szeregu linii autobusowych. Żadnych zmian nie przewiduje się natomiast dla Warszawskiej Kolei Dojazdowej, na której bilet ZTM obowiązuje do przystanku Opacz.

(ł)


RMF FM/ZTM Warszawa