"Chcemy wykorzystać symbol 4 czerwca i w rocznicę częściowo wolnych wyborów przeprowadzić lokalne referendum w sprawie utworzenia metropolii warszawskiej" - zapowiedział w rozmowie z RMF FM burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tasiński. Pod wnioskiem o referendum, w ciągu pięciu dni podpisało się ponad 30 mieszkańców uprawnionych do głosowania.

Spore utrudnienia czekają wszystkich drogowców w Warszawie /Michał Dukaczewski /RMF FM

Przeprowadzenie referendum tego dnia chciałyby też m.in. samorządy w Pruszkowie, Nieporęcie, Ożarowie Mazowieckim i Piasecznie. Myślą nad tym również władze Mińska Mazowieckiego i Milanówka. Burmistrz Podkowy Leśnej ma nadzieję, że w najbliższych dniach powstanie koalicja co najmniej kilkunastu gmin, które zorganizują referendum 4 czerwca. 

Samorządowcy liczą na to, że historyczne nawiązanie pozytywnie wpłynie na frekwencję. Jak usłyszał dziennikarz RMF FM Patryk Michalski, również wielu mieszkańców gmin, które mają być przyłączone do stolicy domagają się głosowania. W najbliższych dniach samorządy zamierzają przyjmować uchwały o przeprowadzeniu referendów, a czy do nich dojdzie zależy m.in. od decyzji wojewody mazowieckiego.

(az)